Ekspert: Poczta Polska mogłaby rozwijać handel elektroniczny na obszarach wiejskich

Autor: PAP 16 grudnia 2015 14:05

Zdaniem Michała Mazura z PwC z powodu spadającej liczby wysyłanych listów państwowe poczty muszą poszukiwać nowej roli i źródeł finansowania. Poczta Polska mogłaby spełniać zadania administracyjne i rozwijać handel elektroniczny na obszarach wiejskich.

Jak ocenił szef zespołu ds. transportu i logistyki PricewaterhouseCoopers Michał Mazur, z roku na rok w całej Europie spada liczba wysyłanych listów, przez co rosną koszty podstawowej działalności pocztowych operatorów wyznaczonych (w Polsce to Poczta Polska).

- W Europie rocznie wysyłamy średnio o 5-10 proc. mniej listów, za czym idzie wzrost kosztów pocztowej usługi powszechnej, finansowanej dotąd głównie z masowego obrotu listami. Główną przyczyną tego trendu jest tzw. e-substytucja - pojawianie się elektronicznych metod komunikacji z urzędami i instytucjami finansowymi. Coraz częściej rozliczamy np. podatki elektronicznie - zaznaczył Mazur.

Według zaprezentowanych przez niego danych, tylko w ostatnich 3 latach w niektórych krajach UE liczba wysłanych listów spadła o 30 proc., a w Polsce o ok. 17 proc. Dynamika ta zależy według niego od rozwoju usług e-administracji, które umożliwiają obywatelom załatwianie spraw urzędowych przez internet, np. e-faktur i e-podatków.

Zdaniem Mazura, należy zastanowić się na nowo nad koncepcją działania operatora wyznaczonego i poszukać nowych obszarów, w których ta instytucja byłaby potrzebna. Jednym z nich, jak mówi, mogłoby być zwiększenie przepustowości sieci logistycznej, aby móc taniej dotrzeć z handlem elektronicznym na obszary wiejskie, ponieważ często jako jedyni mają tam placówki.

- W Europie handel elektroniczny najszybciej rośnie na terenach słabo zaludnionych. Przyczyną jest mała dostępność sieci sprzedaży, co umożliwia takiemu handlowi wyrównanie szans ludności wiejskiej. Z drugiej strony, przesyłki kurierskie sporo kosztują, a dostępność placówek pocztowych operatora wyznaczonego na terenach wiejskich mogłaby umożliwić dostarczanie również takich przesyłek po jednolitej cenie - podkreślił Mazur.

Według niego, operator wyznaczony może stać się też łącznikiem między społecznościami lokalnymi a administracją, poprzez świadczenie usług e-administracji. Podkreślił, że na terenach wiejskich, obywatelom często łatwiej jest dotrzeć na pocztę, niż do najbliższego urzędu gminnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane