Ekspert: Polska to kraj, który pozwala na agresywną optymalizację opodatkowania

Autor: gazeta.pl 30 lipca 2015 14:07

Jesteśmy krajem, który pozwala na agresywną optymalizację opodatkowania, a międzynarodowe holdingi to wykorzystują. Szacowana kwota rocznego uszczerbku w CIT wynosi 46 mld zł - mówi prof. Dominik Gajewski z Szkoły Głównej Handlowej, członek Rady Konsultacyjnej przy Ministrze Finansów.

Jak informuje ekonomista choć przez ostatnie kilka lat PKB konsekwentnie rośnie, to wpływy z CIT maleją (np. w 2008 r. wyniosły ok. 27,1 mld zł, w 2012 r. - ok. 25 mld zł, a w 2014 r. - ok. 23,2 mld zł - PAP). Ministerstwo Finansów wydaje się w tej kwestii bezradne, bo problem został dostrzeżony za późno i nie ma kompleksowego systemu przeciwdziałania międzynarodowemu unikaniu opodatkowania.

Holdingi, dzięki agresywnej optymalizacji podatkowej, uzyskują nadwyżki, które przeznaczają na walkę konkurencyjną z innymi podmiotami, np. przez subsydiowanie cen dumpingowych.

Dodatkowo nie weszła w życie klauzula przeciw unikaniu opodatkowania. Zadziałał bowiem lobbing międzynarodowych korporacji, które mają na ten cel potężne pieniądze, a fiskus pozostał bez ważnego instrumentu do walki z unikaniem opodatkowania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,89

  • Śr

    3,37

  • Min

    1,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane