Ekspert: Rynek supermarketów jeszcze się nie skonsolidował

www.portalspozywczy.pl 8 listopada 2014 21:43

Ekspert: Rynek supermarketów jeszcze się nie skonsolidował

W najbliższym roku obiektami przejęć mogą być sieci handlowe, jednak nie będą to duże transakcje. Te nastąpią dopiero w momencie, kiedy fundusze inwestycyjne private equity zaangażowane w ten rynek będą z niego wychodzić. Raczej nie nastąpi to w 2015 roku - ocenia Piotr Grauer, dyrektor w KPMG.

- Wytypowałbym na pewno sektor sieci handlowych. Tutaj cały czas zachodzą procesy konsolidacyjne. Może nie spektakularne, bo nie było dużych transakcji, ale wciąż toczą się rozmowy o przyłączaniu i konsolidowaniu sieci sklepów lokalnych lub regionalnych rozproszonych po całej Polsce.Czasami są to małe lub średnie transakcje, ale ich będzie cały czas relatywnie dużo - przewiduje Piotr Grauer.

Natomiast duże transakcje nastąpią w momencie, kiedy fundusze inwestycyjne private equity zaangażowane w ten rynek będą z niego wychodzić.
- Jedna taka transakcja nastąpiła już w tym roku, gdy fundusz Advent sprzedał Eko Holding. To pewnie nie była duża transakcja, bo sieć była dość słaba finansowo. W przyszłości - ale pewnie jeszcze nie w 2015 roku - nadejdzie natomiast czas, kiedy inwestorzy będą wychodzić z dużych sieci, takich jak Żabka, Dino czy Stokrotka - wymienia ekspert.

Jak zauważa, na razie przejęcia w handlu polegają na przyłączaniu sieci od kilku do kilkudziesięciu sklepów. Jednak, jakby policzyć te transakcje, to okaże się, że ich jest naprawdę dużo. - Można to traktować jako element dojrzewania rynku handlowego. Rynek handlu w naszym kraju na pewno jest skonsolidowany w hipermarketach i dyskontach, ale nie jest skonsolidowany w wystarczającym stopniu w supermarketach - ocenia.

Przede wszystkim spodziewam się kontynuacji konsolidacji sektora handlowego, głównie supermarketów i sklepów mniejszych, na pograniczu supermarketów i convenience. Po drugie, mogą pojawić się transakcje sprzedaży dobrych firm spożywczych na bazie wyników za obecny rok, bo sporo firm notuje dobre wyniki, szczególnie tam, gdzie dodatkowo sprzyjały ceny surowców. Po trzecie, wciąż będzie zwiększać się aktywność funduszy private equity, zarówno jako kupujących jak i sprzedających.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,36

  • Śr

    3,76

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane