Ekspert: Sieci prowadzące ekspansję są zmuszone podnosić płace

Autor: dlahandlu.pl 30 stycznia 2017 10:40

Ekspert: Sieci prowadzące ekspansję są zmuszone podnosić płace fot. shutterstock

Jak prognozują eksperci Haitong Bank, decyzja Lidla, aby podnieść pensje o 9 proc. z początkiem marca (w czasie gdy o 8 proc. idą w górę pensję ze względu na wzrost płacy minimalnej) jest sygnałem, że 2017 rok będzie kolejnym rokiem z silną inflacją płac dla branży handlowej.

Ze względu na bardzo niskie bezrobocie (8,3 proc. w grudniu 2016 r.) dla firm, które prowadzą ekspansję jak Lidl pozyskanie pracowników do nowych sklepów, zwłaszcza w miastach staje się coraz większym problemem. Dlatego w 2016 roku w branży handlowej płace wzrosły średnio o 6 proc. przy średniej rynkowej 4,1 proc. 

Eksperci szacują, że w zeszłym roku płace w Biedronce wzrosły o 8 proc. rdr. w przeliczeniu na mkw. powierzchni. W tym roku analitycy liczą, że wzrost płac będzie na poziomie 4 proc. rdr. w przeliczeniu na mkw. powierzchni. Ze względu na to, że płace stanowią 38 proc. wszystkich kosztów sieci, eksperci uważają, że prognozy dotyczące marży nie są optymistyczne. Jakkolwiek eksperci zauważają, że wyższy dochód rozporządzalny gospodarstw domowych,pochodzący z wyższych płac może pozytywnie wpłynąć na sprzedaż LfL Biedronki. 

Z perspektywy pozycji konkurencyjnej Biedronka wydaje się być w bardzo dobrej pozycji, by zmierzyć się z inflacją płac w całym sektorze handlowym i zmusić wszystkich graczy do podniesienia marży brutto, by chronić swoją zyskowność. Poza tym, że Biedronka jest 3 razy większa niż gracz nr. 2 na rynku - Lidl, a jej marża EBITDA jest najwyższa na rynku to procentowy udział płac w kosztach jest utrzymywany na najniższym poziomie w branży. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Ekspert z Lubelszczyzny 2017-01-31 13:51:20

    Zgadzam się z pseudo ekspertem, ale wyjątkiem jest Lubelszczyzna i pochodząca z niej sieć. Tam jest co roku 20000 studentów którzy podejmą każdą pracę za 1800 brutto.

  • Lenek 2017-01-30 16:27:09

    Jeśli władze urzędowo nie zrobią porządku z tym "owadem", wyniszczającym polskich producentów, to rozwój w przemyśle spożywczym będzie blady.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane