PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Ekspert: Siłę sklepów PSS Społem osłabia rozdrobnienie i nieumiejętność konsolidacji

Autor: portalspozywczy.pl 3 października 2011 11:02

- Sklepy Społem są cały czas rozdrobnione. Gdyby te sklepy chciały usiąść razem przy stole i skonsolidować się, byłyby potężną siłą. Tu jednak jest problem, bo sieci Społem nie dają się przejmować, a to może spowodować, że wypadną z rynku - mówi Krzysztof Badowski, partner Roland Berger.

Przypomina on, że prób konsolidacji sklepów działających pod szyldem Społem było już kilka, były też próby stworzenia przynajmniej wspólnej platformy zakupowej. - Być może problem polega na tym, że każdy PSS ma swój zarząd i swoją wizję rozwoju, każdy chce być liderem tej konsolidacji. W taki sposób trudno będzie im się sprofesjonalizować - ocenia Krzysztof Badowski.

Podkreśla on, że wiele z mini sieci Społem ma bardzo dobrą lokalizację, co podtrzymuje funkcjonowanie sklepu. Często znajdują się one w mniejszych miejscowościach, którymi duże sieci nie są zainteresowane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Antoni Strzelczyk z GS"SCH" w Pieńsku 2011-10-04 08:10:12

  ... ot odkrył Pan ekspert amerykę, to samo powtarzam w odniesieniu do spółdzielczości samopomocowej i to od początku lat dziewięćdzisiątych, podejmowałem nawet bezskuteczne próby konsolidacji sił gieesowskich na poziomie lokalnym, ostatecznie musiałem się oprzeć na partnerstwie właśnie społemowców z Lubania, bo nasza hurtownia ze Zgorzelca chciała się na nas wysokimi cenami odkuć, w efekcie już wszyscy zapomnieli o nich bo padli, a my i Lubań dalej współpracujemy przy obopulnej korzyści. Na podobnej fali myślenia byłem na Kongresie wśród tych, którzy przegłosowali utworzenie za nasze "spadkowe" środki Spółdzielczego Banku Rozwoju "SCH", pełen nadziei, że będzie on potem patronem rychłej konsolidacji, jakżesz się myliłem, kiedy w połowie lat dziewięćdziesiątych dotknął nas kryzys, nasze ukochane, a wyrodne dziecko; nasz bank SBR"SCH" skrytobójczo odmówił nam wsparcia, musieliśmy sprzedać stację paliw, ale dźwignęliśmy się, a nawet przeżyliśmy okres rozkwitu, a o naszym wyrodnym dziecku SBR"SCH" słuch zaginął, podobnie zdaje się dopełnił żywota społemowski bank! Warto chyba zakończyć dość oczywistą konkluzją, że gdyby nieco więcej wyobraźni, a mniej samolubstwa wśród tych którzy imali się oprób odnowy spółdzielczych struktur (że nie wspomnę o skutkach "spec ustawiy ze stycznia, bodaj 20-go, 1990 roku), to nie byłoby dziś silnych na sieci Samopomoc Chłopska i Społem, furda tam Biedronko i inni, aleć ... ze spółdzielczym Antoni Strzelczyk z GS"SCH" w Pieńsku

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,85

 • Min

  2,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane