Ekspert: Sprawa Stock Spirits Group bez wpływu na Eurocash

Autor: dlahandlu.pl 6 kwietnia 2016 12:45

- Już w momencie inwestycji w Stock Spirits Luis Amaral komunikował, że jest to jego wyłącznie prywatna inwestycja, nie związana w żaden sposób z Eurocash. Informacja o propozycjach uchwał dotyczących odwołania Chris’a Heath z funkcji dyrektora generalnego Stock Spirits Group plc powinna być traktowana jako neutralna z punktu widzenia wpływu na Eurocash - uważa Maria Mickiewicz, Senior Equity Analyst z ING Securities.

Przypomnijmy: Western Gate Private Investments Limited, który zarządza majątkiem rodzinnym Luisa Amarala, przedstawił propozycje uchwał dotyczących odwołania Chris’a Heath z funkcji dyrektora generalnego Stock Spirits Group plc oraz zatrudnienia headhunterów w celu znalezienia odpowiedniego następcy.

Dodatkowo została również zaproponowana kandydatura dwóch dyrektorów nadzorujących jako członków zarządu Stock Spirits, których nominacja zostanie przedłożona akcjonariuszom na zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w dniu 17 maja 2016 r.

Western Gate jest największym indywidualnym udziałowcem Grupy Stock Spirits, posiadającym 9,7% udział w kapitale zakładowym spółki. Jest inwestorem długoterminowym z 10-letnim horyzontem inwestycyjnym i zarządza majątkiem rodzinnym Luisa Amarala. Luis Amaral jest też prezesem i największym akcjonariuszem Eurocash S.A., największego w Polsce hurtowego dystrybutora żywności, a także znaczącego klienta Stock Spirits.

Stock Spirits Group ocenia, że propozycja Luisa Amarala i Western Gate m.in. w sprawie odwołania prezesa SSG Chrisa Heath’a to konflikt interesów. Interesy Luisa Amarala niekoniecznie są bowiem zbieżne z interesami pozostałych mniejszościowych akcjonariuszy SSG. Firma radzi swym akcjonariuszom nie podejmować na razie żadnych działań.

Stock Spirits Group to jeden z czołowych producentów wódek gatunkowych oraz likierów w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Na początku 2015 roku Stock Spirits Group straciła pozycję lidera na rynku wódki w Polsce na korzyść CEDC, a jej udziały w rynku spadły do 30,9 proc. z 38,1 proc.  rok wcześniej. Przychody grupy w Polsce spadły w ubiegłym roku do 137,2 mln euro z 168 mln euro w 2014 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,84

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9476

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane