Ekspert: W 2020 roku Biedronka będzie miała 19 proc. udziałów w rynku

Autor: dlahandlu.pl 25 stycznia 2017 12:04

Ekspert: W 2020 roku Biedronka będzie miała 19 proc. udziałów w rynku fot. shutterstock


W opinii analityków Haitong Bank plany otwarć Biedronka w IV kw. zostały zakłócone przez opóźnienia otwarć i niezwykle wysoki poziom zamknięć placówek (28 sklepów). Firma zamierza nadrobić opóźnienia z IV kw. zwiększoną liczbą otwarć w I kw. 2017. Analitycy przewidują, że firma w 2017 roku otworzy 117 sklepów i zamknie ok. 20, co pozwoli jej zwiększyć powierzchnię sprzedaży o ok. 4 proc.

 

W kolejnych 2 latach analitycy spodziewają się przyrostu na poziomie 80 sklepów rocznie, co będzie oznaczało przyrost o 3 proc. rdr. Prawdziwym rywalem Biedronki w Polsce jest Lidl, gdyż Netto (1,3 proc. udziałów rynkowych) i Aldi (0,3 proc. udziałów rynkowych) mają cały czas zbyt małą skalę działania. Lidl cieszy się dobrą opinią klientów w kontekście "stosunku jakości do ceny" oraz jakości produktów i ciągle zwiększa swoje wydatki na reklamę, prześcigając w tym względzie Biedronkę. Kampania Lidla, wykorzystująca wizerunek szefów kuchni (Brodnickiego i Okrasy - red.) zbudowała sukces wizerunku Lidla w kategorii produktów świeżych a kampanie tematyczne smaki świata przyciągnęły rzesze klientów. Można zakładać, że opierając się na tym sukcesie do 2020 roku sprzedaż LfL Lidla będzie rosła w tym samym tempie co sprzedaż Biedronki, a poziom ekspansji wyniesie ok. 8 proc., co pozwoli, że udział Lidla w rynku wzrośnie o 7,3 proc. w 2020 roku (z 5,8 proc. w 2015 roku).  

W tym samym czasie udział Biedronki (2020 rok) wzrośnie z 17,3 proc. w 2015 do 19 proc. co zmniejszy dystanst w liczbie sklepów między graczami z obecnych x3 do x2.6, nie zmieni to jednak przewagi Biedronki, którą sieć ma na polskim rynku. Możliwe, że w kolejnych latach Biedronka zdecyduje się na przyspieszenie tempa otwarć sklepów, aby uniknąć zagrożenia związanego ze zmniejszeniem udziałów rynkowych - prognozują analitycy Haitong Bank.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • mario 2017-01-28 11:39:20

    Analitycy analizują, Pismaki piszą i z czego się cieszycie "BARANY" z tego że Polski handel znika, wiem że taka jest rzeczywistość, ale może czas na opamiętanie i zwrócenie uwagi na to że tych obcych już dość. Może warto zatroszczyć się o rodzimy handel, może należałoby zacząć się tym tematem przede wszystkim zająć i przestać się nimi przejmować i zacząć ich eliminować zamiast umożliwiać im rozwój. Czy Polacy są głupsi ? Czy po prostu nie daje im się szans ? bo nie ma takiego planu, a szkoda bo nas wyrugują z rynku totalnie na życzenie Głupich decydentów i cwanych krwiopijców z obcym kapitałem.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane