PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Ekspert: Zarząd Biedronki zrozumiał, że "taniość" nie jest hasłem przyszłości

Autor: www.dlahandlu.pl 18 stycznia 2012 10:02

Ekspert: Zarząd Biedronki zrozumiał, że "taniość" nie jest hasłem przyszłości

Zmiana znaku firmowego Biedronki nie jest tak istotna jak zmiana strategii i sposobu działania marki na rynku. Wiele marek, o których mówi i pisze się, że realizują rebranding, tak naprawdę zmieniają tylko swoje oznakowanie. Jest to w wielu wypadkach próba szybkiej ucieczki od starego wizerunku - uważa Jarosław Filipek, prezes zarządu CODES Strategie.

Zdaniem eksperta CODES Strategie bez zmiany oferty, bez zmiany sposobu działania i traktowania klienta, bez lepszego zaspokajania jego
potrzeb nie jest to rebranding tylko stylizacja symboliki firmowej. Klienci nauczyli się już porównywać oferty i sama zmiana logo już ich nie zwiedzie. Rebranding w wydaniu Biedronki oparty jest na wizji rozwoju rynku i dopasowanej do niego zmianie strategii biznesowej.

Dotychczasowa oferta Biedronki kierowana była do najszerszej grupy celowej, co pozwoliło firmie na szybki wzrost i zbudowanie pozycji lidera na rynku. Według szacunków publikowanych w Rzeczpospolitej, wartość marki Biedronka, wzrosła do 1,7 mld złotych, co daje wzrost rok do roku w wysokości 27 proc.

- Poprawa grafiki i unowocześnienie logo to tylko kosmetyczna zmiana. W całym procesie chodzi o poważne repozycjonowanie marki. Dotychczas „bied-ronka", była kierowana do „bied-niejszych" klientów. Była typowym dyskontem, do którego wiele osób wstydziło się chodzić. Nie wypadało pokazywać się z żółtą torbą z logo przedstawiającą czerwonego chrząszcza. Cały model biznesowy nastawiony był na niskie koszty. Dlatego w sklepach Biedronki występował dość wąski i okrojony w relacji do marketów asortyment oraz paletowa ekspozycja. Obowiązywała płatność tylko gotówką - firma unikała w ten sposób opłat na rzecz banków w związku z korzystaniem z kart płatniczych i kredytowych - mówi Jarosław Filipek.

Celem firmy jest transformacja pozycji z taniego i siermiężnego dyskontu w pożądaną przez konsumentów i cenioną sieć supermarketów. Rebranding nie polega na stylizacji logo, tylko na zmianie sposobu i rynku konkurowania marki. To nie poprawianie Biedronki, to ucieczka konkurentom i jakościowy skok do przodu.

Zdaniem Jarosława Filipka, wzrost ilościowy nie jest kluczowym celem firmy. Celem rebrandingu jest wzrost jakościowy, poszerzenie grupy klientów o tych lepiej sytuowanych. Celem jest zabranie rynku nie dyskontom, na którym marka jest liderem, a supermarketom. Z pozycjonowania jako tani dyskont, Biedronka chce się zmienić w sieć marketów łączących bardzo dobrą jakość towarów z ich bardzo dobrą ceną. Firma planuje zmienić wystrój sklepów i uorganizowanie placówek, które mają się stać bardziej przejrzyste i dostosowane do potrzeb coraz więcej wymagających konsumentów. Planowane są także zmiany w układzie produktów.

 • Martin 2012-01-31 23:42:11

  też mi ekspert... Myślę, że zarząd Biedronki realizuje świadomą politykę rozwoju i nie ma tam miejsca na przypadki. I realizuje ją modelowo.

 • desperado555 2012-01-21 11:47:36

  Jo : jeszcze nie dawno mogłeś zapłacić w lidlu kartą ale OD KWOTY 20PLN.Polecam ci epi we wrocławiu to co normalnie kosztuje 5PLN tam 15 PLN ale masz płatność kartą i exlusiv

 • Ana 2012-01-19 10:01:58

  Brud, syf i robaki w mące plus wykorzystywanie pracowników. Sukces biedronki mnie zadziwia.

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  24,90

 • Śr

  17,13

 • Min

  13,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane