Ekspert: Zniesienie śmieciówek to mit wyborczy

Autor: forbes.pl 19 sierpnia 2015 09:27

Wybory zawsze były czasem obietnic. Niektóre zapewnienia były bardziej, drugie mniej realne. Wybory 2015 zapiszą się jednak w naszej historii jako szalony wyścig ku absolutnemu absurdowi – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Rady Zamówień Publicznych przy Konfederacji Lewiatan na łamach magazynu Forbes.

Nie chodzi nawet o to, czy budżet Państwa to wytrzyma - bo wszyscy ekonomiści jednoznacznie wypowiedzieli się, że nie. Chodzi bardziej o mącenie ludziom w głowach, co w konsekwencji po wyborach przysporzy kłopotów każdemu rządowi, niezależnie czy to będzie Rząd PIS, PO, PO PIS, SLD, PSL itd. Wszystkie partie od prawa do lewa obiecują zniesienie tzw. „umów śmieciowych” i wzrost wynagrodzeń. W pełni zgadzam się ze wszystkimi, którzy uważają, że główną formą zatrudnienia powinna być umowa o pracę. Podpiszę się obiema rękoma również pod wzrostem wynagrodzeń. Jednak, żeby to osiągnąć konieczne jest opracowanie długofalowego planu obejmującego przynajmniej najbliższe pięć lat, tak by gospodarka mogła się do tych zmian przygotować.

Zacznijmy od ograniczenia umów cywilnoprawnych. Chcę przypomnieć, że ozusowanie umów zleceń spowodowało wzrost kosztów pracy w usługach o ok. 37 procent. Jeśli do tego dodamy ok. 5 proc. wzrost z tytułu wzrostu wynagrodzenia minimalnego, to w jednym roku ze względu tylko na wzrost kosztów pracy cena za usługi powinna wzrosnąć o ok 42 procent. W tym miejscu ciśnie się na usta jedno pytanie: który rynek na świecie jest w stanie wytrzymać taką podwyżkę? Odpowiedź jest jedna – żaden.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Marek 2015-08-19 17:24:11

  Tak, powinniśmy zostać Bangladeszem Europy. Na zawsze.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  8,31

 • Śr

  5,95

 • Min

  3,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane