Elbfonds nie ma już nic wspólnego z centrami handlowymi Marcredo

Property News 17 czerwca 2015 21:37

Elbfonds dalej istnieje, ale nie ma już nic wspólnego ze zbudowanymi za pieniądze funduszu Direkt Invest Polen centrami handlowymi Marcredo. O kulisach zmian w Grupie i planach działalności funduszu w naszym kraju opowiada Piotr Michał Kosmęda.

Firma Elbfonds dalej istnieje, ale nie ma już nic wspólnego ze zbudowanymi za pieniądze funduszu Direkt Invest Polen centrami handlowymi. Jak obecnie wygląda sytuacja w Grupie?

Stephan Groht nie pełni już funkcji zarządzającego w spółkach komandytowych powołanych do realizacji projektów w Polsce. Nie jest też pośrednio ani bezpośrednio właścicielem udziałów w spółkach z o.o., które są komplementariuszami (spółkami umocowanymi do reprezentowania) spółek komandytowych. Jednocześnie spółki pana Grohta przestały być udziałowcami w niemieckiej strukturze finansującej te przedsięwzięcia w funduszach nr 2, 3 , 5 i 7. Pan Groht, wedle mej wiedzy nie pełni też żądnych funkcji zarządczych w tych funduszach. Powiązania zostały zlikwidowane też na gruncie umów o świadczenie usług związanych z bieżącym funkcjonowaniem centrów. Obecnie w zarządach polskiej struktury (komplementariuszy) są: obecny od kilku lat w firmie - Stefan Haupt (Financial Management), związany z funduszem od ponad roku - Bartosz Babiak (Operation & Financing) oraz Piotr Michał Kosmęda (Legal &Risk Management). Jesteśmy odpowiedzialni za zarządzanie aktywami niemieckich inwestorów. Naszym zadaniem jest kontynuacja tego biznesu. Ja osobiście mam do czynienia z tymi projektami od 2012 roku. Do tej pory byłem dyrektorem działu prawnego w Elbfonds Development.

Czy centra handlowe pozostaną w zarządzie funduszy Direkt Invest Polen?

Została powołana spółka, która zajmuje się zarządzaniem istniejącymi obiektami. W ramach optymalizacji kosztów część usług świadczonych na rzecz tych centrów będzie outsourcowana.

Wróćmy do pana Grotha. Jakie były kulisy jego odejścia?

Główna przyczyna, dla której Groht został odwołany to niezadowalający wynik finansowy. Niesatysfakcjonujący był już sam sposób prowadzenia procesu deweloperskiego, ale nie efekt finalny, czyli gotowe obiekty, które stanowią atrakcyjne centra handlowe, wypełniające rynkową niszę w mniejszych miastach. Wartość zapowiadanych inwestycji w Polsce była szacowana na 500 mln euro, z czego ok. 100 to środki zebrane w ramach funduszu. Jaką sumę zainwestowano do tej pory? Zainwestowane zostało 100 mln euro.

 • bp 2015-06-18 17:29:55

  A jak tam Kutno. Taka perełka.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,69

 • Śr

  0,89

 • Min

  0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane