PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

EM&F po sprzedaży Smyka spłaci i zrefinansuje swoje obecne zadłużenie

Autor: PAP 19 stycznia 2016 12:25

EM&F po sprzedaży Smyka spłaci i zrefinansuje swoje obecne zadłużenie, tak, by znalazło się ono w przedziale 1-3x EBITDA. Po zbyciu Smyka EBITDA będzie na poziomie ponad 100 mln zł. W perspektywie 2-3 lat ma nastąpić istotna poprawa wyniku netto - poinformował PAP Krzysztof Rabiański, prezes spółki.

EM&F poinformował w piątek późnym wieczorem, że podpisał z funduszem Bridgepoint przedwstępną umowę sprzedaży spółek z grupy Smyk. Wartość transakcji wynosi 1,06 mld zł, w tym cena nabycia to 635 mln zł.

- Transakcja kończy problem głębokiego zadłużenia grupy i kłopotów z płynnością – powiedział PAP Krzysztof Rabiański, prezes spółki. Firma chce częściowo spłacić dług. Nie zamierza jednak całkowicie się go pozbywać.

- Jesteśmy dzień po transakcji i dopiero teraz, mając ostateczną kwotę, możemy zrobić szczegółowe wyliczenia. Działanie całkowicie bez długu nie jest racjonalne. Będziemy chcieli, by nasze zadłużenie znalazło się w przedziale 1-3xEBITDA – poinformował prezes. Dodał, że dotychczas oscylowało między 3 a 5xEBITDA. - Nowy dług, zaciągnięty na warunkach rynkowych, będzie tańszy. Poprawią się nasze przepływy pieniężne, będziemy też mieli możliwość szybszego inwestowania w spółki portfelowe – powiedział. 

EM&F zakłada, że zamknięcie transakcji nastąpi do końca maja, choć przedstawiciele spółki nie wykluczają szybszej finalizacji, o ile strony uzyskają zgody urzędów antymonopolowych. Po sprzedaży Smyka, a wcześniej części modowej i szkół językowych, grupa będzie rozwijać działalność Empiku, e-commerce, segmentu Publishing i Digital. W grupie pozostaje też grupa Optimum, w skład której wchodzą spółki Optimum Distribution, prowadzące dystrybucję artykułów kosmetycznych na terenie Polski, Czech i Słowacji oraz spółki Amersport, realizujące dystrybucję hurtową i handel detaliczny artykułami sportowymi, głównie w Polsce i Rosji. - Grupa nadal będzie więc całkiem znacząca, wygenerujemy w tym roku ponad 100 mln zł EBITDA – powiedział prezes.

EM&F w ciągu dwóch-trzech lat chce zbudować silną pozycję i istotnie zwiększyć zyski. -  Zakładamy w tym czasie wyraźny wzrost. Nie chodzi o jednocyfrowy wzrost EBITDA. To musi być istotna poprawa – powiedział prezes.

W 2015 r. nakłady inwestycyjne w grupie wniosły ok. 80 mln zł i obejmowały Smyk. Tegoroczny CAPEX będzie niższy o wartość CAPEX zakładanego dla Smyka. Zwiększą się możliwości inwestycyjne w grupie Empik. - Planujemy dość wysokie inwestycje. Chcemy poprawiać jakość i mocno się rozwijać – powiedział Rabiański.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,36

  • Min

    0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane