PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Emperia: brak procedury publicznego wezwania to obejście prawa

Autor: portalspozywczy.pl 8 października 2010 12:33

Emperia: brak procedury publicznego wezwania to obejście prawa

"Wyrażamy głębokie zaniepokojenie procedurą transakcji, którą zamierza zaproponować Eurocash akcjonariuszom Emperii. W naszym przekonaniu proponowana przez Eurocash forma oferty publicznej jest próbą obejścia ważnej instytucji prawnej, jaką jest procedura publicznego wezwania (Art. 74 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do publicznego obrotu oraz o spółkach publicznych ("Ustawa o Ofercie")" - poinformował w oświadczeniu, prezes zarządu Emperia Holding, Artur Kawa.

Władze Emperii stoją na stanowisku, że proponowana forma ewentualnej transakcji w postaci oferty publicznej, a nie w postaci publicznego wezwania, może być krzywdząca dla wielu mniejszościowych akcjonariuszy Emperii w następujących aspektach:

Brak ochrony mniejszościowych akcjonariuszy, zwłaszcza w odniesieniu do potencjalnych kolejnych transakcji oraz ustalonego dla tychże parytetu wymiany akcji. Akcjonariusze mogą tym samym stracić prawo do uzyskania godziwej, minimalnej ceny papierów wartościowych - wymaganej w art. 5 ust. 4 unijnej Dyrektywy o Przejęciach.

Przeczytaj także:

Brak ochrony mniejszościowych akcjonariuszy w odniesieniu do czasu i formy płatności - w szczególności w kontekście gwarantowanej dla niektórych publicznych wezwań możliwości żądania od Wzywającego zapłaty za akcje w gotówce (sprzedaż akcji zamiast wymiany).

Możliwość różnicowania warunków transakcji wobec poszczególnych grup akcjonariuszy, zwłaszcza w odniesieniu do planowanego podziału emisji akcji Eurocash na dwie transze i realizacja części potencjalnej transakcji przejęcia Emperii w innym trybie niż dla akcji serii K - a mianowicie w ramach prywatnej oferty kierowanej do inwestorów kwalifikowanych. Tymczasem zasada jednakowego traktowania akcjonariuszy, zarówno spółki publicznej, jak i niepublicznej - ma charakter nadrzędnej w prawie unijnym, a także w regulacjach prawnych stosowanych wobec obrotu na GPW w Warszawie.

Brak możliwości ogłoszenia kontrwezwania na te same akcje przez innych uczestników rynku kapitałowego.

Według intencji Ustawodawcy do realizacji takich transakcji, jak proponowana przez Eurocash, powinno służyć publiczne wezwanie. Szczególną uwagę przykłada się w tej procedurze do gwarancji ochrony dla mniejszościowych akcjonariuszy. Tym samym mogą mieć oni pewność, że każdy w nich będzie traktowany równo, według tych samych zasad.

To właśnie dlatego, podczas 20-letniej historii polskiego rynku kapitałowego, nie odbyła się żadna transakcja przejęcia spółki publicznej w formie proponowanej przez Eurocash. Stoimy na stanowisku, iż dopuszczenie tego rodzaju wyjątku i zaakceptowanie tej praktyki groziłoby powszechnym omijaniem w przyszłości wymogów dotyczących nabywania znacznych pakietów akcji w wezwaniach - informuje dokumencie prezes Emperii.

I podsumowuje: zwolnienie Eurocash z obowiązku ogłoszenia publicznego wezwania należy postrzegać jako niemożliwe do pogodzenia z podstawowymi standardami prawa polskiego i unijnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,50

  • Śr

    3,37

  • Min

    2,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane