PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Emperia chce sprzedać nieruchomości o wartości 600 mln zł

Autor: PAP 10 listopada 2011 14:18

Emperia chce sprzedać nieruchomości o wartości 600 mln zł

Po finalizacji sprzedaży segmentu detalicznego Emperia rozpocznie proces zbycia nieruchomości wartych co najmniej około 600 mln zł netto. - Do sprzedaży tych aktywów dojdzie na przełomie 2012 i 2013 roku, a gotówka z transakcji trafi do akcjonariuszy na początku 2013 roku, prawdopodobnie w formie dywidendy - powiedział Artur Kawa, prezes Emperii.

- Przygotowania do sprzedaży pakietu nieruchomości rozpoczniemy już na początku przyszłego roku, ale ten proces ruszy w pełni od kwietnia, po zakończeniu procesu pozyskiwania inwestora dla segmentu detalicznego Emperii. Wspólnie z potencjalnymi inwestorami dla naszego detalu ustaliliśmy, że ze sprzedażą nieruchomości wstrzymamy się do momentu zamknięcia transakcji. Niewykluczone bowiem, że podmiot, który nabędzie nasze spółki detaliczne, będzie również zainteresowany zakupem nieruchomości - powiedział Kawa.

- Spodziewam się, że proces sprzedaży nieruchomości zakończymy około pół roku od jego rozpoczęcia. Sprzedaż nastąpiłaby wówczas na przełomie 2012 i 2013 roku. W prognozie wyników założyliśmy jednak, że przez cały przyszły rok będziemy uzyskiwać przychody czynszowe z nieruchomości - dodał prezes.

Poinformował, że spółka chce oddzielić kwestię sprzedaży detalu od sprzedaży nieruchomości. - Kupnem nieruchomości należących obecnie do Emperii niekoniecznie muszą być zainteresowani wyłącznie operatorzy detaliczni. To interesująca transakcja także dla funduszy inwestujących w nieruchomości - powiedział Kawa.

Na sprzedaż będą wszystkie aktywa nieruchomościowe Emperii. -Zdecydowaną większość stanowią nieruchomości detaliczne - lokale sklepowe lub mini centra handlowe. Poza tym mamy również nieruchomości dystrybucyjne: centra dystrybucji i hale cash & carry, z których po sprzedaży zamierzamy z korzystać na podstawie umów najmu - powiedział prezes Kawa.

Poinformował, że sprzedaż nieruchomości może być podzielona na kilka transakcji. - Możliwe jest również podzielenie tego pakietu na kilka elementów, jeśli ułatwi to transakcję sprzedaży lub pozwoli nam uzyskać lepszą cenę - powiedział prezes Emperii.

Spółka szacuje wartość nieruchomości na około 600 mln zł netto, bez długu. - W naszej ocenie co najmniej tyle powinniśmy osiągnąć w procesie ich sprzedaży - powiedział Kawa. Zarząd Emperii zakłada, że środki trafią do akcjonariuszy prawdopodobnie w formie dywidendy.

Kawa poinformował, że do czasu zamknięcia sprzedaży spółek detalicznych kontynuowany będzie rozwój sieci Stokrotka. - Dziś mamy kilkanaście lokalizacji, w których trwa zaawansowany proces inwestycyjny. Chcemy zakończyć te inwestycje, stąd nakłady wskazane w naszej prognozie - powiedział prezes.

W opublikowanej niedawno prognozie na lata 2011-12 Emperia założyła, że w 2011 r. nakłady inwestycyjne wyniosą 91,1 mln zł, z czego w dywizji nieruchomości 79,7 mln złotych. W 2012 r. nakłady inwestycyjne mają osiągnąć poziom 88,5 mln złotych, z czego w dywizja nieruchomości na rozwój Stokrotek 77,3 mln złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,36

  • Min

    0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane