Emperia: Eurocash próbuje 'terroryzować' większość akcjonariuszy Emperii

Autor: dlahandlu.pl 3 listopada 2010 15:05

Emperia: Eurocash próbuje 'terroryzować' większość akcjonariuszy Emperii

Zaskarżenie uchwały Emperii przez przedstawicieli Eurocashu jest w naszej opinii celowym i zaplanowanym działaniem na szkodę Emperii - napisał Artur Kawa w oświadczeniu przesłanym dziennikarzom, i dlatego zabezpieczenie roszczenia zostało zaskarżone.

Uchwała otycząca warunków buy backu - podjęta przez akcjonariuszy miażdżącą większością głosów - jest całkowicie zgodna z przepisami KSH. Ponieważ zarzuty powództwa i argumenty na ich poparcie, zdaniem Emperii, są całkowicie chybione i nie powinny zasługiwać na uwzględnienie, postanowienie Sądu o zabezpieczeniu roszczenia zostanie zaskarżone. Nie mamy wątpliwości, że akcjonariusze Emperii - w tym także przedstawiciel Eurocash - doskonale orientują się, że uchwała o skupie akcji własnych została wydana na podstawie art. 362 § 1 pkt 5 Kodeksu Spółek Handlowych i rozumieją ten przepis. Co bardzo istotne przepis ten nie wskazuje, ani okresu w jakim miałby się odbywać skup akcji, ani limitów ilości nabywanych akcji, ani nie nakazuje tworzyć w celu ich nabycia odrębnego kapitału rezerwowego.

Na NWZA 13 października obecni byli akcjonariusze reprezentujący prawie 90 proc. głosów, uchwała dotycząca buy backu - zaproponowana przez zarząd - została przyjęta ponad 80 proc. większością głosów. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, kiedy przedstawiciel Eurocashu - próbującego zrealizować wrogie przejęcie Emperii - posiadający jedynie 0,0008 proc. akcji naszej spółki, blokuje decyzje akcjonariuszy, w rękach których jest zdecydowana większość akcji Emperii. - Jesteśmy przekonani, że sąd uzna nasze rację i nie pozwoli na powrót liberum veto, w najgorszej z możliwych form - napisał Artur Kawa w oświadczeniu.

Zarzuty stawiane przez przedstawicieli Eurocash są bezpodstawne. Dysponujemy opiniami prawnymi potwierdzającymi, że brak jest podstaw do kwestionowania postanowień uchwały Nr 2 NWZA Spółki z 13.10.2010r. Uchwała ta stanowi spotykaną w praktyce obrotu oraz akceptowaną w doktrynie uchwałę upoważniającą Zarząd Spółki do przeprowadzenia "buy backu".

Ponieważ, przedmiotowa uchwała NWZA ma charakter uchwały fakultatywnej, której obowiązek podjęcia nie wynika z żadnego przepisu prawa, a więc ewentualne uchylenie tej uchwały przez sąd (do czego naszym zdaniem brak rzeczowych podstaw), nie odbiera ona zarządowi spółki prawa do prowadzenia "buy backu".

Raz jeszcze stanowczo podkreślamy, że próba zablokowania buy backu i "terroryzowania" innych akcjonariuszy Emperii podejmowana przez
przedstawiciela Eurocashu, który jest w posiadaniu 0,0008% akcji naszej spółki, jest ewidentnym przejawem działania na niekorzyść Emperii. Zarzuty stawiane przez przedstawiciela Eurocashu są bezpodstawne i jesteśmy przekonani, że w związku z realizowaną obecnie przez Eurocash próbą wrogiego przejęcia Emperii, powinny być uznane za próbę wpłynięcia na kurs akcji zarówno Emperii jak i Eurocashu - zakończył Artur Kawa, prezes zarządu Emperia Holding SA.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9920

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane