Emperia otrzymała już oferty na kupno części nieruchomości

Autor: PAP 16 października 2012 19:48

Emperia optymistycznie ocenia toczący się proces sprzedaży nieruchomości wartych około 400 mln zł. Otrzymała już pierwsze oferty i liczy, że jeszcze w tym roku sprzeda część portfela - poinformował Dariusz Kalinowski, wiceprezes Emperii Holding i prezes Stokrotki. "Jest zainteresowanie kupnem nieruchomości, jesteśmy optymistami. Pojawiły się pierwsze oferty, ale trzeba pamiętać, że oferenci mogą składać oferty na jedną lokalizację albo na kilka" - powiedział Kalinowski.

We wrześniu Emperia wystawiła na sprzedaż 95 nieruchomości o wartości około 400 mln zł. Spółka informowała, że spodziewa się pierwszych ofert na konkretne nieruchomości w październiku.

"Technicznie i fizycznie jest mało prawdopodobne zamknięcie całej transakcji w tym roku. Myślę, że w tym roku możemy sprzedać kilku nabywcom część portfela nieruchomości" - powiedział wiceprezes Emperii.

Przeczytaj także:

Kalinowski poinformował, że Emperia pracuje nad strategią rozwoju, w tym nad wypracowaniem rozwiązań logistycznych dla działalności detalicznej.
"Myślę, że w ciągu 1-2 miesięcy będziemy mieć wypracowany koncept logistyki. W praktyce to może oznaczać zarówno własne magazyny, jak i współpracę z dostawcami zewnętrznymi" - powiedział. "Strategię dla Emperii chcemy zakomunikować na koniec roku" - dodał.

Strategicznym celem jest rozwój sieci Stokrotka, która liczy około 190 sklepów.

Emperia informowała w sierpniu, że rezygnuje z dalszego rozwoju sieci delikatesowej Delima. Sieć liczy 9 placówek, z czego 5-6, jak mówili wcześniej przedstawiciele spółki, jest nierentownych.

"Prowadzimy sklepy Delima i będziemy je dalej prowadzić. Są jednak lokalizacje, które wymagają trochę innego podejścia, jest kilka możliwych rozwiązań, które próbujemy wypracować z wynajmującymi. To może być zmniejszenie sali sprzedaży, podnajęcie powierzchni innemu operatorowi, zmiana formuły funkcjonowania sklepu czy zmiana asortymentu" - powiedział prezes Kalinowski. "Jeśli zaś chodzi o rentowne placówki, to co do zasady nie wykluczamy ich zamiany na Stokrotki" - dodał.

W II kwartale 2012 roku Emperia zawiązała prawie 8,5 mln zł rezerw na nierentowne placówki Delimy. W III kwartale rezerwy z tego tytułu wyniosły prawie 46 mln zł. Wiceprezes powtórzył, że dalsze zawiązywanie rezerw nie jest planowane.

Po pierwszym półroczu 2012 roku Emperia miała 978,9 mln zł przychodów ze sprzedaży (wzrost o 7,7 proc. rdr), zysk operacyjny sięgnął 10,87 mln zł, EBITDA wyniosła 32,5 mln zł, a zysk netto z działalności kontynuowanej, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł 36,58 mln zł.

Pytany o oczekiwania wyników w drugim półroczu, wiceprezes odpowiedział: Trzeci kwartał pokazał bardzo duże spadki sprzedaży u wszystkich graczy. Widać też dużą zmienność sprzedaży".

Kalinowski poinformował, że Emperia wkrótce rozpocznie skup akcji własnych. NWZ spółki zdecydowało kilka dni temu o skupie maksymalnie 33 proc. akcji własnych do umorzenia za nie więcej niż 200 mln zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,19

  • Śr

    0,73

  • Min

    0,57

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11052

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane