PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Emperia: Zmiana w statucie pozwoli skuteczniej bronić interesu ekonomicznego akcjonariuszy

Autor: www.dlahandlu.pl 7 grudnia 2011 20:27

Większością niemal 82 proc. głosów NWZA Emperia Holding przyjęło uchwałę przyznającą akcjonariuszom mniejszościowym prawo sprzedaży swoich akcji w sytuacji, gdyby jakikolwiek podmiot uzyskał dominujący wpływ na spółkę. Zmiana wychodzi naprzeciw rozwiązaniom prawnym stosowanym przez wiele krajów europejskich w celu ochrony interesów akcjonariuszy i przyczyni się do podniesienia atrakcyjności oraz bezpieczeństwa inwestycji w akcje Emperii.

 W praktyce to rozwiązanie oznacza, że w sytuacji, gdyby jakikolwiek podmiot przekroczył próg 33 proc. ogółu głosów, uzyskując tym samym dominujący wpływ na spółkę, ma on obowiązek wykupu na wezwanie akcjonariusza mniejszościowego pozostałych akcji spółki.

- Cieszę się, że NWZA tak zdecydowaną większością głosów przyjęło proponowaną zmianę statutu. To rozwiązanie skutecznie chroni interesy naszych akcjonariuszy i daje im możliwość wyjścia z inwestycji w przypadku pojawienia się podmiotu przejmującego kontrolę nad spółką. Tego typu rozwiązania stosuje już wiele krajów Unii Europejskiej, wprowadzając znacznie niższe niż w Polsce progi, przy których podmiot nabywający istotny pakiet akcji spółki zobowiązany jest do ogłoszenia wezwania na 100% akcji. Także i w naszym kraju podjęte zostały działania, których celem jest stosowna zmiana prawa, mająca na celu ochronę interesów akcjonariuszy mniejszościowych - mówi Artur Kawa, prezes zarządu Emperia Holding SA.

Przyjmując uchwałę przyznającą akcjonariuszom mniejszościowym prawo sprzedaży swoich akcji w sytuacji, gdyby jakikolwiek podmiot uzyskał dominujący wpływ na spółkę akcjonariusze Emperii wybrali rozwiązanie najlepiej zabezpieczające ich interesy. Jednocześnie zarząd Emperii przychylił się do sugestii części akcjonariuszy, zarówno indywidualnych jak i finansowych, aby zdjąć z porządku obrad NWZA dwie inne uchwały dotyczące zmian statutu i skoncentrować się na projekcie najskuteczniej chroniącym bezpieczeństwa inwestycji w akcje spółki (przyznającej akcjonariuszom mniejszościowym prawo sprzedaży swoich akcji w przypadku uzyskania przez dany podmiot dominującego wpływu na spółkę). Pierwszy z projektów dotyczył terminowych uprawnień indywidualnych dla dwóch akcjonariuszy, którzy w istotny sposób przyczynili się do zbudowania obecnej wartości i pozycji rynkowej Grupy, drugi dotyczył ograniczenia prawa głosu dla akcjonariusza lub grupy akcjonariuszy, którzy przekroczą próg 20 proc. głosów.

Akcjonariusze Emperii przyjęli także proponowaną przez zarząd korektę Programu Motywacyjnego na lata 2010-2012, którym objęci są kluczowi menedżerowie Grupy. Polega ona m.in. na wyłączeniu z celu finansowego postawionego menedżerom w programie motywacyjnym zysków pochodzących z wydarzeń jednorazowych i dostosowaniu programu do rekomendowanej przez zarząd polityki dywidendowej.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane