PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Espirito Santo: Biedronka w II połowie 2013 r. inwestowała w ceny, po tym jak Tesco rzuciło jej wyzwanie

Autor: dlahandlu.pl 6 marca 2014 13:14

Espirito Santo: Biedronka w II połowie 2013 r. inwestowała w ceny, po tym jak Tesco rzuciło jej wyzwanie

Jak dowiedział się portal dlahandlu.pl, w opinii analityków portugalskiego banku Espirito Santo Biedronka, po długim okresie działania w warunkach łagodniej konkurencji, została zaskoczona repozycjonowaniem cenowym, przeprowadzonym przez Tesco w maju 2013 roku i późniejszym powszechnym nasileniem aktywności promocyjnej sieci handlowych. Po okresie adaptacji do nowych warunków, Biedronka znowu przyjęła pozycję lidera w kontekście aktywności promocyjnej i wysyła jasną wiadomość, że jest w stanie poświęcić swoją zyskowność, by zapewnić sobie dobre postrzeganie cenowe.

Analitycy przewidują, że w I kw. 2014 roku sprzedaż LfL w sieci Biedronka spadnie o 0,9 proc. w porówananiu z 8,8 proc. w I kw. 2013 roku, w którym to baza wzrostowa była bardzo wysoka. Wynikało to z faktu, że Wielkanoc wypadła w marcu i ze względu na pogodę sprzyjała zakupom w sklepach w pobliżu domu. W 2014 roku Wielkanoc wypada w II kwartale, co osłabi wyniki Biedronki za I kw. Eksperci spodziewają się także spadku marży EBITDA. Na 2014 rok prognozują wzorsty LfL na poziomie 3,7 proc. Jest to obniżka z prognozowanych wcześniej 5,1 proc. Taki spadek wynika głównie zze zjawiska inflacji koszyka zakupowego w Biedronce i konieczności inwestowania w ceny, aby utrzymać dobre postrzeganie cenowe.

Analitycy uważają, że w perspektywie długoterminowej marża EBITDA Biedronki będzie wynosiła 8 proc., o 50 punktów proc. poniżej wcześniejszych prognoz. Stanie się tak ze względu na większe inwestycje w ceny, by utrzymać dystans do konkurentów i zareagować na mocny sygnał wysłany w maju 2013 roku przez Tesco, odnośnie wzmocnienia aktywności promocyjnej. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    4,43

  • Min

    2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane