Eurocash i Emperia w centrum uwagi analityków

Autor: www.dlahandlu.pl 15 grudnia 2014 16:35

Eurocash i Emperia w centrum uwagi analityków

W raporcie z 12 grudnia BESI Grupo Novo Banco podtrzymuje rekomendację sprzedaj dla Eurocash, wskazując na wciąż wymagającą wycenę w zestawieniu z zagranicznymi spółkami porównywalnymi, a także trudne otoczenie rynkowe w branży FMCG.

Nowa cena docelowa akcji 35,1 zł (podniesiona o 4 proc. z 34,0 zł) implikuje 10 proc. potencjał spadkowy. BESI utrzymało zalecenie sprzedaj, pomimo oczekiwanego dobrego momentum wyników w kolejnych kwartałach, podkreślając, że wzrost wyników w krótkim terminie powinien być napędzany głównie przez konsolidację przejętych podmiotów (Kolporter, Inmedio i Rogala oraz opóźniona realizacja efektu synergii w logistyce w Tradis), a dodatkowo wspierany przez efekt niskiej bazy. Zdaniem BESI rynek nadal postrzega Eurocash jako spółkę wzrostową i dlatego akceptuje bardzo wysokie mnożniki, podczas gdy, zdaniem analityków, po wzroście EBITDA w 2015E o 18 proc. r/r wzrost w kolejnych latach powinien zwolnić do poziomu jednocyfrowego (8 proc. w 2016E). Akcje spółki są wyceniane na 11.8x EV/EBITDA na 2015E, z bardzo wysoką 61 proc. premią do Jeronimo Martins (JMT PL, rekomendacja neutralna, cena docelowa 8,20 euro) i z 48 proc. premią do porównywalnych spółek z rynków wschodzących, co zdaniem analityków nie jest uzasadnione.

Grupa podtrzymała rekomendację neytralną dla spółki Emperia. Nowa cena docelowa akcji 55,0 zł (obniżona o 19 proc.) oznacza 8 proc. potencjał wzrostowy. BESI obniżył swoje prognozy EBIT na okres 2015-16E odpowiednio o 21 proc. i 29 proc., z następujących powodów: niska liczba otwarć nowych sklepów od początku roku; niedawna korekta w dół przez zarząd planu otwarć nowych supermarketów Stokrotki na kolejne lata; znacznie trudniejsze otoczenie rynkowe, wynikające z różnorodnych działań promocyjnych prowadzonych przez konkurencję i wyższych wydatków na marketing; jak również deflacja cen żywności, która wywiera dodatkową presję na sprzedaż porównywalną LFL, przy jednoczesnej inflacji po stronie kosztowej. Na ten rok analitycy nieznacznie podnieśli swoją prognozę zysku operacyjnego (o 6 proc.) ze względu na dość mocną marżę brutto odnotowaną od początku roku (28,5 proc.). Zważywszy jednak na trudne otoczenie rynkowe, nie zakładają utrzymania takiego poziomu marż w najbliższych kwartałach. Akcje spółki są obecnie notowane na rozsądnym poziomie 6.9x EV/EBITDA za 2015E (z 14 proc. dyskontem do porównywalnych spółek z rynków wschodzących) a mnożnik P/E wynosi 20.2x, na poziomie zbliżonym do porównywalnych spółek zagranicznych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8711

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane