PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Eurocash oszukany przez grupę przestępców. Spółka może zapłacić ponad 121 mln zł zwrotu podatku VAT

Autor: dlahandlu.pl 25 sierpnia 2017 09:11

 Eurocash oszukany przez grupę przestępców. Spółka może zapłacić ponad 121 mln zł zwrotu podatku VAT fot. Grupa Eurocash

Eurocash był wykorzystywany w mechanizmie wyłudzania VAT przez grupę podmiotów zewnętrznych w transakcjach dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W związku z tym firma może być zobowiązana do zwrotu Skarbowi Państwa podatku VAT. Zgodnie z szacunkiem zarządu kwota zwrotu może wynieść 121 450 511 zł. Spółka złożyła w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zarząd Eurocashu poinformował, iż spółka zleciła badanie prawidłowości rozliczeń VAT przez spółki z Grupy Eurocash. Wstępne wyniki przeprowadzonego do 12 maja br. badania wskazują na istnienie nieprawidłowości, które mogą skutkować koniecznością złożenia korekt deklaracji VAT i zapłatą podatku. Ewentualny zakres nieprawidłowości będzie mógł być ustalony po zakończeniu badania i analizie jego wyników.

Spółka podała przyczyny opóźnienia podania informacji: "Wyniki badania przeprowadzonego do dnia 12 maja 2017 r. wskazywały na nieprawidłowości w rozliczeniach VAT przez Eurocash, co mogło skutkować koniecznością zapłatą podatku VAT. Zakres nieprawidłowości i potencjalnej odpowiedzialności był możliwy do oceny po zakończeniu badania i analizie jego wyników. Ujawnienie informacji przed zakończeniem badania mogłoby spowodować spekulacje na temat zakresu i wagi naruszenia, a w konsekwencji stygmatyzację spółki oraz negatywnie wpłynąć na jej zdolność kredytową i współpracę z kontrahentami. W chwili podjęcia decyzji o opóźnieniu nie można było zaś wykluczyć, że wynik badania wykaże, iż w rzeczywistości nieprawidłowości nie były istotne".

Spółka podała, że została poszkodowana przez podmioty zewnętrzne uczestniczące w mechanizmie wyłudzenia VAT. Poniżej opis mechanizmu:

23 sierpnia 2017 r. zakończono obszerne i szczegółowe badanie rozliczeń VAT przez Eurocash w latach 2013 - 2017. Przeprowadzona przez zarząd analiza jego wyników wskazuje na to, iż Eurocash była wykorzystywana w mechanizmie wyłudzania VAT przez grupę podmiotów zewnętrznych w transakcjach dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W związku z powyższym Eurocash może być zobowiązany do zwrotu Skarbowi Państwa podatku VAT. Zgodnie z szacunkiem zarządu kwota zwrotu może wynieść 121 450 511 zł. Kwota ta została skorygowana in minus o nadpłatę podatku CIT powstałą po stronie spółki w związku z wykazaniem przychodu ze sprzedaży w części, która odpowiada 23% podatkowi VAT, a zatem nie stanowi faktycznego przysporzenia (przychodu) spółki. W konsekwencji, spółka uiściła na rachunek bankowy Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu kwotę 95 746 902 zł tytułem zabezpieczenia zapłaty ewentualnego zobowiązania w podatku VAT.

 • Oskubany 2017-09-29 08:58:09

  W eurocash to tylko krasc potrafia

 • Janek 2017-08-29 12:57:22

  Ponieśli i wilka

 • blablabla 2017-08-29 10:55:08

  w pogoni za wynikiem i premiami to się zagonili,

  a mi mówili: stary 15%-18% taniej bo 23% odvatowione i 5-7% zostawiaja więc nie dotykaj bo śmierdzi z daleka, firmy krzaki a ceny jak z promocji z 1 stron JMD

  nooo ale przetłumacz później skad ceny w publikacjach -10% od tego co ty możesz kupić z dopłatami? i co ty po tyle od dostawcy nie możesz uzyskać? tysiace sklepów i nie dajesz rady? słaby jesteś! wyniku nie dowozisz bo w rynku nie jesteś WON

  a kolejny "doświadczony" doświadczeniami poprzednika to już wie co robić...

  o dziwo w tamtych czasach w tej firmie to młyn ludzi i to sami młodziacy,

  stary to widzi nip nazwe i cene i wie czym to śmierdzi

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  7,45

 • Śr

  4,19

 • Min

  2,97

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane