Eurocash: połączenie Emperii i Eurocash stworzy numer 2. w polskiej dystrybucji

Autor: portalspozywczy.pl 20 września 2010 08:56

Eurocash: połączenie Emperii i Eurocash stworzy numer 2. w polskiej dystrybucji

Dla "mniejszych" producentów oraz dostawców produktów regionalnych nie ma miejsca w dyskontach. Upadek lokalnych sklepów oznacza dla nich marginalizację i ostrą walkę na kurczącym się rynku - mówi Pedro Martinho, prezes zarządu spółki Eurocash Franczyza w wywiadzie dla portalspozywczy.pl.

 

Według szacunków analityków połączone podmioty będą miały ok. 18 proc. rynku handlowego. Co to oznacza dla polskiego rynku?

Jeśli dojdzie do połączenia Eurocash z Emperią będzie to oznaczało dla naszej spółki wzmocnienie pozycji lidera na rynku hurtowym i powstanie największego partnera dla niezależnych sklepów. Patrząc na cały rynek FMCG, Eurocash będzie drugim dystrybutorem po spółce Jeronimo Martins, właścicielu sklepów Biedronka, jednak sieci Tesco i Carrefour będą blisko i z tego co wiadomo, mają wielkie ambicje rozwoju. W przełożeniu na ceny detaliczne, obrót generowany na produktach kupowanych od Eurocash nie będzie stanowił więcej niż 10 proc. rynku detalicznego.

Jeśli chodzi o rynek hurtowy, ciągle będziemy mieli bardzo mocny podział pomiędzy hurtowników ogólnopolskich, takich jak Eurocash, Rovita, Bać-Pol, Rabat Pomorze, Selgros, Makro czy Specjał oraz specjalistycznych hurtowników, takich jak: Żywiec Trade, Alti, PGD, Navo, Altadis czy Waspol. Na rynku będą działać także mocne lokalne hurtownie takie jak: PHUP Gniezno, Arko, Mar-Ol lub Dyck. Jestem przekonany, że ewentualne połączenie pobudzi te firmy do działania, a tym samym niezależni detaliści będą mieli coraz lepszą obsługę.

Według części ekspertów strategie i kultury organizacyjne obu spółek są na tyle odmienne, że próba połączenia obu struktur będzie bardzo trudna i kosztowna?

Oczywiście, że połączenie spółek o tak długiej historii, wypracowanych profilach działalności, systemach wartości i kulturach organizacyjnych nie będzie łatwe. Zdajemy sobie z tego sprawę. Chcemy mocno współpracować z obecnym kierownictwem Emperii po to, aby razem stworzyć jak najsilniejszą firmę, która będzie zmieniać obraz polskiego rynku i będzie miała wyraźny wpływ na polskie społeczeństwo.

Obecnie władze Emperii odrzucają ofertę Eurocashu jako mało atrakcyjną. Czy rozważą państwo poprawienie obecnej propozycji?

Według nas oferta jest sprawiedliwa bo oparta o jedyne wiarogodne kryteria, czyli o notowania akcji obu spółek sprzed momentu, w którym ta propozycja została ogłoszona. Nasza oferta parytetu jest ostateczna. Nie przewidujemy również przedłużenie okresu, w którym ta oferta jest ważna.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    18,32

  • Śr

    11,33

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10549

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane