Eurocash postuluje, by podatek obrotowy objął sklepy od 400 mkw.

Autor: PAP 26 października 2015 19:41

Eurocash postuluje, by podatek obrotowy objął sklepy od 400 mkw. fot. Eurocash

Planowany przez PiS podatek od sklepów wielkopowierzchniowych dotknąć może ok. 15-20 proc. obrotu detalicznego w sklepach małoformatowych - uważa Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash. Spółka postuluje zwiększenie pułapu opodatkowania do 400 m kw. powierzchni handlowej sklepu – podaje PAP.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że chce wprowadzić podatek od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego. Z przedstawionego niedawno projektu ustawy wynika, że opodatkowane miałyby być podmioty prowadzące działalność handlową w sklepach o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m kw.

Eurocash nie spodziewa się wpływu wprowadzanego podatku na działalność hurtową grupy. Wskazał jednak, że przyjęty w obecnych projektach pułap opodatkowania na poziomie 250 m kw. powierzchni sklepu obejmuje znaczną liczbę średnich sklepów detalicznych.

- Według naszych wstępnych szacunków, jeśli tak niski próg zostałby utrzymany, to podatek dotknąłby ok. 15-20 proc. łącznego obrotu detalicznego realizowanego w sklepach małoformatowych w Polsce - powiedział Jacek Owczarek w rozmowie z PAP.

- W tym segmencie rynku efekt byłby zatem odwrotny od zamierzonego. Zamiast wspierać mniejsze sklepy w konkurencji z wielkimi sieciami handlowymi, część niezależnych polskich detalistów, którzy w ostatnich latach mocno pracowali w celu poprawy swojej konkurencyjności i inwestowali w swoje sklepy może zostać opodatkowana. Przykładem takich detalistów może być wiele sklepów spółdzielczych, czy też należących do sieci partnerskich lub franczyzowych jak Lewiatan, Społem czy Delikatesy Centrum. Może to skutkować wzrostem cen żywności i spadkiem ich konkurencyjności - dodał.

Eurocash uważa, że słuszniej byłoby przyjąć pułap 400 m kw., który od lat określa powierzchnię supermarketów i handlu wielkopowierzchniowego, jest wykorzystywany w statystykach GUS, czy decyzjach UOKiK.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • jak nie wylać dziecka z . 2015-10-28 15:24:25

    Jak nie wylać dziecka z kapielą?    pow. 400 m2 ok, ale jesli należy do grupy (franczyza, siec partenrska itp) generującej obrót większy niz np. 50mln/rok to również podlegałby podatkowi. Powinny być ustalone progi obrotów i odpowiednich stawek podatku obrotowego. To jedyny sposób próby obrony przed sieciami

  • Aneta 2015-10-28 08:17:51

    A to niby dlaczego..??!! Żeby Amaral się bardziej jeszcze nachapał..??

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4715

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane