PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Eurocash przejmuje Eko Holding

Autor: www.dlahandlu.pl 18 marca 2016 09:13

Eurocash przejmuje Eko Holding na zdjęciu supermarket Ledi, fot. materiały prasowe EKO Holding

23 lutego Eurocash zawarł z Pelican Ventures przedwstępną umowę dotyczącą zakupu 100% akcji w spółce Eko Holding oraz pośrednio 100% udziałów spółkach w Ledi i Jim.

Zawarcie umowy jest uzależnione od spełnienia się warunków zawieszających uzgodnionych w umowie przedwstępnej, w szczególności uzyskania przez Eurocash zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nabywane spółki prowadzą sieć ponad 250 sklepów spożywczych w południowo-zachodniej Polsce (na koniec 2014 roku w sieci było jeszcze 300 sklepów), skoncentrowanych w województwach dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim i śląskim. Zgodnie z uzyskanymi informacjami, skonsolidowana sprzedaż nabywanych spółek w 2015 r. wyniosła ok. 999 mln zł.

Nabycie akcji w Eko Holding stanowi kolejny element polityki akwizycyjnej Grupy Eurocash. Transakcja ta umożliwia dalszy rozwój Grupy Eurocash poprzez wzmocnienie kompetencji w prowadzeniu sprzedaży detalicznej oraz możliwości logistycznych w zachodniej Polsce pozwalających na poprawę konkurencyjności klientów Grupy Eurocash i w konsekwencji potencjalny wzrost przychodów Grupy Eurocash.

– Pozostajemy wierni naszej misji wspierania niezależnych sklepów detalicznych w Polsce. Zakup EKO umożliwi nam dalszą poprawę efektywności łańcucha dostaw do małych sklepów, rozwój nowych kompetencji oraz zwiększenie skali działalności. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze skuteczniej wspierać rozwój naszych klientów, czyli tysięcy polskich niezależnych detalistów, którzy stanowią o sile polskiego handlu tradycyjnego, wobec niesłabnącej agresywnej ekspansji dyskontów – powiedział Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocash.

– Najgroźniejszym konkurentem naszych klientów są sieci dyskontów. Grupa Eurocash jest dziś partnerem tysięcy niezależnych sklepów w Polsce, dlatego też zamierzamy przejmowane przez nas sklepy prowadzić w ramach partnerstwa z naszymi franczyzobiorcami – zapowiedział Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocash.

Więcej informacji na temat dalszego rozwoju sieci EKO i jej integracji w ramach Grupy Eurocash zostanie zaprezentowanych po sfinalizowaniu transakcji.

Jak podaje Eurocash, w ostatnich latach sytuacja finansowa EKO Holdingu pogorszyła się. W 2015 r. łączna sprzedaż zrealizowana przez tę sieć wyniosła około 1 mld zł, jednakże – mimo przeprowadzonej głębokiej restrukturyzacji – wciąż generowała ona straty. Bez pozyskania inwestora, sieć sklepów EKO nie byłaby w stanie sprostać rosnącej konkurencji ze strony dyskontów i sieci wielkopowierzchniowych.

 • Dostawca 2016-03-19 00:00:09

  W EC już nie ogarniają swoich wszystkich spółek a teraz to już totalna masakra będzie. Przecież do każdej z ich spółek sprzedaje się po innych cenach a oni nie ogarniają tego bo nie ma koordynacji pomiędzy nimi...

 • kknd 2016-03-18 21:51:23

  Jako Dostawca od lat wspierający JMD i Eurocash bardzo cieszę się, że w końcu moje wieloletnie wspieranie wspólnego biznesu (mojego i odbiorców) przynosi oczekiwane rezultaty. Od lat dokładamy wszelkich starań, aby oferować JMD i Eurocashowi najniższe ceny zakupu, aby mogli zastosować najniższe ceny na półkach. W promocjach moje marki ZAWSZE są w cenach ich marek własnych. Liczę, że wspólne starania doprowadzą do dalszych przejęć innych moich odbiorców na których realizuje znacznie niższą rentowność. JMD i Eurocash od lat dają mi zarobić i nie rozwalają cen.

 • Mike 2016-03-18 14:08:11

  Dramat dla rynku. Gdzie jest UOKIK ?

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,09

 • Śr

  2,58

 • Min

  2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane