Europa jest nieporadna w walce z oszustami podatkowymi

Autor: wyborcza.biz 4 listopada 2015 15:14

Wbrew deklaracjom Unii Europejskiej jej działania w zwalczaniu unikania opodatkowania są chaotyczne, nieskuteczne i utrwalają wadliwy system - takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez kilkanaście europejskich organizacji pozarządowych - podaje wyborcza.biz

Raport "Pięćdziesiąt twarzy unikania podatków. Rola Unii Europejskiej we wspieraniu niesprawiedliwego systemu podatkowego" pojawił się w przeddzień rocznicy afery Lux- Leaks. Międzynarodowe śledztwo dziennikarskie ujawniło wtedy, że ponad 340 międzynarodowych firm przez lata korzystało z dogodnych umów z luksemburskim fiskusem, które redukowały im podatek CIT. Takie giganty jak Google czy Ikea płaciły podatki rzędu 1-2 proc., a Starbucks i Fiat obniżyły swoje zobowiązania podatkowe o 20-30 mln euro. Wszystko to odbywało się kosztem innych krajów, które traciły wpływy podatkowe.

Jak podaje wyborcz.biz autorzy raportu mają też długą listę zaleceń dla państw członkowskich i instytucji UE. Przede wszystkim przekonują więc, że potrzebne jest stworzenie ogólnodostępnych rejestrów faktycznych właścicieli firm. Duże firmy powinny być przy tym objęte pełną sprawozdawczością, z podziałem na informacje o swoich działaniach w poszczególnych krajach. Także te informacje powinny być publicznie dostępne i umieszczone w ogólnodostępnym rejestrze. Sprawozdawczość powinna obejmować wszystkie spółki, które spełniają co najmniej dwa z poniższych kryteriów: suma bilansowa wynosi co najmniej 20 mln euro; przychody netto ze sprzedaży wynoszą co najmniej 40 mln euro; *zatrudniają średnio w roku obrotowym co najmniej 250 pracowników.

Więcej na wyborcz.biz

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8833

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane