Europejczycy kupują więcej produktów FMCG, bo ceny rosną wolniej

Autor: wirtualnemedia.pl 7 marca 2016 10:25


Europejscy konsumenci kupują więcej produktów szybkozbywalnych (FMCG) wykorzystując powolny wzrost cen. Wolumen produktów takich jak środki czystości, jedzenie i napoje, rośnie już siódmy kwartał z rzędu - wynika z raportu Nielsena - podają wirtualnemedia.pl

W IV kwartale 2015 roku europejscy konsumenci zapłacili przy kasach o 2,1% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Na wynik ten złożyły się wzrost sprzedaży wolumenowej produktów FMCG o 0,8% oraz przyrost cen o 1,3% (najniższy od III kw. 2010 r.).

Spośród 21 przebadanych przez Nielsena europejskich państw, kolejny kwartał z rzędu to Turcja doświadczyła najwyższego nominalnego wzrostu sprzedaży (+9,5%) w porównaniu do IV kwartału 2014 roku. Następne kraje notujące wysokie wzrosty w tym zakresie to Węgry (+5,5%) oraz Szwecja (+4,9%).

Tylko w trzech państwach europejskich nastąpił wyraźny spadek nominalnej wartości sprzedaży: w Szwajcarii (-2,3%), Finlandii (-1,1%) oraz Wielkiej Brytanii (-0,5%).

Spośród wybranych państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej, najwyższy nominalny wzrost zanotowały wspomniane Węgry (+5,5%). Na wynik ten złożyła się zmiana wolumenu sprzedaży (+2,4%) oraz zmiana cen (+3,1%), co oznacza, że konsumenci nie tylko kupowali więcej, ale również za wyższą cenę. W porównaniu do średnich zmian obserwowanych na poziomie Europie, ceny rosły szybciej jedynie na Węgrzech (+3,1%), natomiast wolumen sprzedaży rósł szybciej w Niemczech (+1,7%), w Polsce (+1,5%) oraz na Węgrzech (+2,4%).

W efekcie wzrostu nominalnej sprzedaży produktów FMCG w IV kwartale 2015 roku o 2,0% w stosunku do IV kwartału 2014 roku, Polska uplasowała się na ósmym miejscu wśród 21 państw europejskich.

W porównaniu do poprzedniego kwartału w naszym kraju zmniejszyło się tempo wzrostu sprzedaży wolumenowej (5,0% w III kw. 2015 r. vs. 1,5% w IV kw. 2015 r.). Dodatkowo odnotowana została dodatnia dynamika wartości płaconych przez konsumentów - na poziomie +0,5%, co jest najwyższą dodatnią wartością tego wskaźnika od III kwartału 2014 roku. Oznacza to, że kupujący muszą wydać więcej na produkty – ceny produktów szybkozbywalnych (FMCG) zaczynają więc powoli rosnąć.

Raport "Nielsen Growth Reporter" przedstawia dynamikę rynku FMCG (wartościowo i wolumenowo) w Europie. Opiera się on na badaniu sprzedaży, które Nielsen prowadzi w 21 państwach europejskich i dotyczy zakupów w hipermarketach, supermarketach, dyskontach oraz w sklepach małoformatowych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,19

  • Śr

    1,69

  • Min

    1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane