PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Europejski Kongres Gospodarczy 2013 - główne wnioski

wnp.pl 24 czerwca 2013 13:38

Europejski Kongres Gospodarczy 2013 - główne wnioski

Otwarcie Europy na świat, apel o więcej wolności gospodarczej i zrównoważenie polityki ochrony klimatu z polityką przemysłową, a także postulat rozwoju opartego na wiedzy, współpracy i integracji. To główne wnioski V Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W poniedziałek podsumowano V Europejski Kongres Gospodarczy, który się odbył ponad miesiąc temu w Katowicach. Ujawniono też pierwsze szczegóły dotyczące Kongresu 2014. Prof. Jerzy Buzek poinformował, że zaprosił do Katowic Hermana Van Rompuya, przewodniczącego Rady Europejskiej, nieformalnego prezydenta UE, i uzyskał deklarację, że brukselski polityk chce w maju przyszłego roku przyjechać do Polski.

 


Prof. Buzek, który jest przewodniczącym Rady Patronackiej Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zwrócił uwagę na trzy kluczowe sprawy, które odcisnęły się na Kongresie 2013. To współpraca, integracja i innowacje.

- W każdym z tych elementów Kongres, największa taka impreza w Europie Centralnej, zaistniał bardzo mocno - powiedział prof. Buzek do zgromadzonych na konferencji prasowej dziennikarzy. - Jeśli chodzi o współpracę, to bardzo ważny był udział delegacji z 12 krajów afrykańskich i obecność unijnego komisarza odpowiedzialnego za otwarcie Europy na inne rynki Andrisa Piebalgsa. W zakresie integracji mocno widoczna była sprawa wzajemnych relacji w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Duże znaczenie miała także energetyka, powstanie wspólnego rynku energii, co może doprowadzić do obniżki jej cen.

Prof. Buzek podkreślił, że każdy kraj UE powinien mieć prawo do produkcji energii ze źródeł dla niego optymalnych, niezależnie od tego, czy jest to węgiel kamienny, brunatny czy gaz łupkowy. Ważne jest to, żeby przestrzegać istniejących norm ochrony środowiska, ale nie nakładać nowych.

Prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik, inicjator Kongresu, zwrócił uwagę, że organizatorom zależy na tym, żeby przesłanie Kongresu żyło po zakończeniu obrad, płynęło w świat, a w niektórych przypadkach przybierało postać biznesowych projektów.

Nad tym, żeby świat usłyszał o kongresowych postulatach, pracowało w tym roku 500 dziennikarzy z około 200 redakcji, telewizyjnych, prasowych, radiowych i internetowych.

Skalę tegorocznego Kongresu oddaje m.in. liczba publikacji i ich ekwiwalent reklamowy, czyli kwota, jaką należałoby zapłacić za reklamę o tej samej powierzchni i czas antenowy. Już w roku ubiegłym wielkość ekwiwalentu wyniosła ponad 25 mln zł, tegoroczna edycja to ponad pięć tysięcy publikacji i ekwiwalent o wartości aż 32 mln złotych.

Co ważne, Europejski Kongres Gospodarczy po raz kolejny został poddany ocenie poprzez badanie opinii. Wynik jest podobny do ubiegłorocznego - blisko 90 procent uczestników V EEC deklaruje zadowolenie z organizacji Kongresu w stolicy Górnego Śląska. Ankietowani docenili głównie atmosferę wydarzenia i interesującą tematykę wystąpień. Zdecydowana większość (ponad 90 procent ankietowanych) deklaruje chęć ponownego uczestnictwa w imprezie w 2014 r.

Prezydent Katowic, Piotr Uszok, przyznał, że Kongres ma dla miasta niezwykłą wagę promocyjną. W czasie poprzednich edycji przedstawiciele miasta podjęli rozmowy z IBM, który niedawno ogłosił, że lokuje w Katowicach wielką inwestycję, dającą zatrudnienie 2 tys. osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,50

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane