PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Europejski Kongres Gospodarczy w 10 rocznicę obecności Polski w UE

wnp.pl 7 maja 2014 12:35

W środę rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. To już szósta edycja wydarzenia, które przekształciło się w najważniejsze spotkanie biznesowe w Europie Centralnej. Trzydniową debatę o europejskiej i globalnej gospodarce rozpoczęło wystąpienie premiera Donalda Tuska. - Opłacalność w gospodarce nie musi wynikać z bezlitosnej walki. Brak odpowiedzialności za interes publiczny prowadzi do kryzysu - powiedział premier.

- Dotknął nas globalny kryzys finansowy wynikający z pokusy maksymalizacji zysku wyalienowanego od realnej gospodarki, pokusy prowadzącej do dramatycznego finału. Kryzys pokazał tę część natury ludzkiej, która potrafi obrócić się przeciwko interesowi wspólnoty. Na Śląsku widać, że pojęcie "wspólnota" nie jest archaiczne. Nie oznacza to, że należy rezygnować z przedsiębiorczości. Opłacalność w gospodarce nie musi wynikać z bezlitosnej walki. Brak odpowiedzialności za interes publiczny prowadzi do kryzysu - powiedział podczas wystąpienia Donald Tusk.

Inauguracja Europejskiego Kongresu Gospodarczego rozpoczęła się od powitania gości, w którym głos zabrali Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Piotr Litwa, wojewoda śląski, Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego, Piotr Uszok, prezydent Katowic, Dawid Kostempski, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, prezydent Świętochłowic oraz Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012.
- Na Kongresie przedsiębiorcy będą się wsłuchiwać w głos polityków, a politycy w głos przedsiębiorców. Ta transparentna debata pozwoli na wspólne budowanie przyszłości - powiedział Jerzy Buzek.
Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Kongresu, zwracając uwagę na skomplikowanie sytuacji międzynarodowej, naszkicował główne wątki tegorocznej debaty w Katowicach. To konieczność odbudowy przemysłu, podsumowanie 10-letniej obecności Polski w Unii Europejskiej i nowa unijna perspektywa finansowa, stworzenie wspólnej przestrzeni handlowej UE-USA, otwarcie polskiej gospodarki na nowe rynki.
Szósta edycja Kongresu odbędzie się w ważnym czasie dla Unii Europejskiej. 9 maja obchodzony jest Dzień Europy, a w maju mija także 10 lat od największego w historii rozszerzenia UE o dziesięć państw, w tym kraje Europy Centralnej i republiki nadbałtyckie.
Organizatorzy podczas trzech kongresowych dni w Katowicach spodziewają się ok. 6000 uczestników, 700 prelegentów, a także 500 akredytowanych dziennikarzy z polskich i zagranicznych redakcji.
Europejski Kongres Gospodarczy według opublikowanych niedawno analiz, znalazł się wśród dziewięciu największych kongresów w Europie - jako jedyne takie wydarzenie organizowane w Polsce. Zostało one sklasyfikowane w tej samej grupie co m.in. Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim Davos.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane