PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Europejskie kraje ostrzegają: Amazon jest trudnym pracodawcą

Autor: wyborcza.biz 15 października 2013 09:23

Europejskie kraje ostrzegają: Amazon jest trudnym pracodawcą

Amazon zamierza zbudować w Polsce trzy wielkie centra logistyczne. W ciągu trzech lat ma powstać 6 tys. miejsc pracy, w sezonie świątecznym nawet o 9 tys. Doświadczenia innych krajów pokazują jednak, że nawet jeśli amerykański gigant zainwestuje w Polsce, to może nie okazać się ani wymarzonym inwestorem, ani pracodawcą - podaje wyborcza.biz.

O tym, że za dużym koncernem nie muszą iść koniecznie wielkie pieniądze, przekonały się m.in. Francja i Wielka Brytania. Amazon w Europie rozlicza się bowiem przez siedzibę w Luksemburgu. Brytyjski zeszłoroczny podatek od dochodów (CIT) kosztował koncern jedynie 2,4 mln funtów przy sprzedaży na poziomie 4,3 mld. W tym samym czasie pomoc szkockiego rządu na rozbudowę magazynów Amazona wyniosła 2,5 mln funtów.

Jak pisze wyborcza.biz, amerykański gigant chwali się często tworzeniem miejsc pracy. Tylko w USA od początku kryzysu finansowego w 2008 roku dał zatrudnienie 40 tys. osób. W lipcowym raporcie podsumowującym II kwartał mowa o całkowitej liczbie 97 tys. pracowników, czyli o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. W okresie świątecznym Amazon zatrudnia dodatkowo 70 tys. osób w USA, 14 tys. w Niemczech i 15 tys. w Wielkiej Brytanii. Mimo imponujących liczb koncern nie jest wymarzonym pracodawcą.

Informacja o budowie centrów logistycznych w Polsce szczególnie zainteresowała Niemcy, gdzie działa już osiem tego typu magazynów. Amazon zapewnia, że inwestycje w Polsce nie oznaczają automatycznego zamykania placówek niemieckich. Właśnie doświadczenia naszych sąsiadów pokazują, że Amazon to trudny pracodawca. W Niemczech od miesięcy trwa konflikt koncernu ze związkami zawodowymi Ver.di (2,2 mln członków).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane