Eurostat: Sprzedaż detaliczna w marcu wyższa o 6,4 proc.

Autor: PAP 4 maja 2017 14:22

Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o w marcu 6,4 proc. - podał Eurostat. To mniej niż w lutym, kiedy rok do roku sprzedaż wzrosła o 6,9 proc. Dane różnią się dość mocno od tych opublikowanych przez GUS.

Dane roczne europejskiego urzędu statystycznego zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są dodatkowo odsezonowane. Do swojego badania Eurostat bierze także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy. Nie bierze za to pod uwagę sprzedaży samochodów.

Z kolei według GUS w marcu Polacy kupili o 9,7 proc. więcej niż przed rokiem - pisaliśmy pod koniec kwietnia. W porównaniu z lutym sprzedaż podskoczyła o 16,5 proc.

W czwartek Eurostat podał też dane o sprzedaży detalicznej dla strefy euro. Ta wzrosła w marcu w ujęciu miesiąc do miesiąca, wzrosła o 0,3 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu dużo mniejszego, bo zaledwie o 0,1 proc. Eurostat skorygował też dane za luty - wzrost miesiąc do miesiąca okazał się sięgnąć 0,5 proc., a nie - jak wcześniej informowano - 0,7 proc.
Z kolei rok do roku sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła w eurolandzie o 2,3 proc., po wzroście w poprzednim miesiącu o 1,7 proc., po korekcie z +1,8 proc. Teraz spodziewano się wzrostu o 2,1 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane