PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Ewa Kopacz chce wprowadzić dopłaty dla pracujących za pensję minimalną

Autor: PAP 14 lipca 2015 18:07

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że częścią programu PO będzie propozycja dopłat dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę na najniższych stawkach. Rolą państwa jest, by temu, kto mało zarabia, dopłacić tyle, by mógł godnie żyć - mówiła.

Kopacz na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w Łodzi była dopytywana o pomysł dopłat dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i zarabiających minimum. Było to nawiązanie do poruszonej podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Łodzi kwestii tzw. umów śmieciowych. Młody mężczyzna spytał wówczas premier, jak chce rozwiązać ten problem.

"Umowy śmieciowe to jest pięta achillesowa naszego zatrudnienia" - przyznała w poniedziałek Kopacz. "Proszę zobaczyć, że tylko my jako opcja polityczna wprowadziliśmy ozusowanie wszelkich umów cywilnoprawnych po to, by tych umów śmieciowych nie rozwijać i nie dawać zachęty dla tych, którzy te umowy śmieciowe będą młodym ludziom proponować" - mówiła. 

"Ja na pewno nie przekonam, ale chcę panu powiedzieć, jak ja bym chciała zachęcać tych, którzy dzisiaj stosują umowy śmieciowe" - podkreśliła premier. Jak mówiła, nie chce pomagać przedsiębiorcom, lecz zatrudnionym. "W związku z tym stawiam na tych, którzy pójdą do pracy, będą szukać pracy" - tłumaczyła premier. Zadeklarowała: "Dołożę temu, który się zatrudni, a nie pracodawcy". 

Rozwiązanie problemu tzw. umów śmieciowych - mówiła Kopacz dopytywana na wtorkowej konferencji - będzie częścią programu PO. "Jeśli nawet pracodawca podpisze umowę o pracę - ale nie mówię o umowie zlecenie czy umowie o dzieło - na najniższych warunkach, będzie płacił minimum temu, którego zatrudnia, a ten, który szuka pracy, znajdzie tego pracodawcę, to pracodawca odprowadzając swoje składki, będzie i tak od tej najniższej kwoty płacił zdecydowanie mniej, natomiast rola państwa, by temu, który będzie tak mało zarabiał, dopłacić to, co pozwoli mu godnie żyć" - tłumaczyła. 

Kopacz zadeklarowała znalezienie skutecznego sposobu na wyeliminowanie kwestii tzw. umów śmieciowych pod koniec czerwca w Katowicach. Poinformowała, że jej pomysł w sprawie umów śmieciowych, który "zawarty będzie w programie Platformy Obywatelskiej, będzie powiązany nie z pracodawcą, ale ze stażem pracy". 

Na mocy uchwalonej w październiku ub.r. ustawy, od 1 stycznia 2016 r. obowiązkowe stanie się odprowadzanie składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Kasia 2015-07-23 15:43:49

  Pani Premier, zamiast rozwiązywać problem, będzie zachęcać pracodawców do zatrudniania na umowy śmieciowe jeszcze większą liczbę pracowników. Bo skoro nie oni będą ponosić ten koszt, tylko Państwo, a ostatecznie my podatnicy, to na pewno w ten sposób nie zostanie ukrócona ilość umów śmieciowych.  Z niecierpliwością czekam na kolejne genialne pomysły naszej Pani Premier.

 • b prac. marketu 2015-07-17 05:08:52

  Ale kolejna ściema przedwyborcza to już tak nie działa pani Kopacz i o tym powinni wiedzieć PR-aowcy! A co z rencistami i emerytami oni tez dostana dodatek wyrównawczy aby"GODNIE" żyć!!!!

 • Kondzio 2015-07-14 21:56:50

  Hahahaha...haha..ha ale żart i obietnica. Tak tak, znam te zagrywki przed wyborami- Wałęsa już dawał po 100000 zł, Tusk obniżał podatki i co...? i nic, kolejna obietnica be pokrycia. Ja też chcę aby każdy dostał darmowe mieszkanie, miał minimum 5tys. zł na rękę i każdemu się żyło-zagłosujcie na mnie :)

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,50

 • Śr

  3,37

 • Min

  2,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane