PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

EY: Polska coraz bardziej podoba się funduszom VC i PE

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 5 września 2013 11:47

Polska zajęła 28 miejsce w rankingu najbardziej atrakcyjnych dla funduszy Venture Capital i Private Equity rynków świata. Zestawienie przygotowali eksperci z Uniwersytetu Nawarry we współpracy z firmą doradczą EY. Polska zanotowała awans o 1 pozycję w porównaniu do poprzedniej edycji rankingu z roku 2011 i aż o 5 w porównaniu do pierwszej edycji z roku 2009.

Autorzy raportu piszą wprost, że Polska, mimo iż jest dla funduszy VC i PE mniejszym rynkiem od wielu zachodnioeuropejskich, posiada jedne z najzdrowszych fundamentów ekonomicznych i bardzo sprzyjające otoczenie biznesowe w skali globalnej - czyli już nie tylko Europy Środkowo - Wschodniej.

- Polska jest jednym z niewielu krajów i jedynym w naszym regionie, który notował awans w każdej edycji naszego rankingu. Potwierdza to aktywność funduszy w naszym kraju. W ciągu ostatnich 12 miesięcy obserwowaliśmy kilka naprawdę spektakularnych transakcji z udziałem PE, takich jak np. zakup udziałów w Eko Holdingu przez Advent International czy też sprzedaż przez Mid Europa Partners firmy LuxMed za około 400 milionów euro - komentuje Brendan O'Mahony, partner Zarządzający działem Doradztwa Transakcyjnego E.

W tegorocznej edycji rankingu, Polska zdobyła 70,3 punktu. Najwięcej (100) dostały Stany Zjednoczone. Najlepsze oceny, autorzy raportu przyznali naszej gospodarce w kategoriach: „głębokości rynku kapitałowego", „ogólnej aktywności ekonomicznej" oraz... „systemu podatkowego". W tej ostatniej kategorii, Polska otrzymała 97 punktów, a przyjazność systemu podatkowego dla inwestycji VC i PE została określona na poziomie zbliżonym do USA. Właśnie w tej kategorii Polska zanotowała największy awans w porównaniu do pierwszej edycji rankingu.

Autorzy raportu ocenili, że najwięcej do zrobienia w Polsce, z punktu widzenia VC i PE, pozostaje w zakresie ochrony inwestorów i Corporate Governance. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane