Fala konsolidacji w branży spożywczej

www.portalspozywczy.pl 3 czerwca 2016 13:46

Sektor rolno-spożywczego stoi w obliczu intensywnej konsolidacji w 2016 roku. Główne natężenie fuzji i przejęć będzie widoczne w branży paszowej i przetwórstwa rybnego, a coraz częstsze będą też alianse strategiczne takie jak np. ZM Nowak i Limito – wynika z raportu firmy doradczej Blackpartners.

Fala konsolidacji w branży trwa już co najmniej od 2014 roku, a w 2016 roku do UOKiK wpłynęło już kilkanaście zgłoszeń o zamiarze koncentracji. Dotyczą one jednak jedynie największych transakcji, a nadal pozostaje zdecydowanie więcej przejęć wśród mniejszych podmiotów, które takiemu zgłoszeniu nie podlegają.

Branża rolno-spożywcza cieszy się też coraz większym zainteresowaniem funduszy private equity. Na początku roku fundusz Highlander Partners ogłosił zakup 60 proc. udziałów w mięsnym QFG, a według Blackpartners do końca roku powinny zamknąć się jeszcze trzy większe transakcje.

- Fundusze szukają nowych możliwości inwestycyjnych, a branży rolno-spożywczej drzemie jeszcze duży, niewykorzystany potencjał wzrostu. Coraz częściej właściciele myślą o sprzedaży biznesu, a fundusze są potencjalnymi nabywcami. Zwłaszcza, gdy nie ma komu przekazać biznesu. Potwierdzam, problem z sukcesją dotyczy każdej branży w tym rolno-spożywczej – mówi Mikołaj Lipiński, członek zarządu Blackpartners z działu transakcji kapitałowych.

– Obecnie pracujemy dla dwóch spółek, którymi zainteresowane są fundusze i closing (zamknięcie transakcji – przyp. red.) planowany jest na koniec tego roku. Wiemy też o dwóch innych planowanych, więc widzimy faktycznie spory ruch w branży – dodaje.

Całość na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,59

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane