Federacja Przedsiębiorców Polskich popiera Konstytucję Biznesu

Autor: PAP 7 marca 2017 14:42

We wtorkowym komunikacie Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) pozytywnie ocenia zaproponowany przez Ministerstwo Rozwoju pakiet zmian Konstytucja Biznesu. Według FPP, w ramach konsultacji niektóre zapisy projektów wymagają wspólnego dopracowania.

Konstytucja Biznesu to pakiet ustaw deregulacyjnych, zmieniających zasady prowadzenia działalności gospodarczej oraz przepisy podatkowe dla firm. Najważniejszy jej element stanowi Prawo przedsiębiorców, którego projekt właśnie trafił do uzgodnień i konsultacji społecznych.

FPP chwali tzw. Konstytucję Biznesu przede wszystkim za to, że ma ona na celu uproszczenie istniejących procedur oraz zagwarantowanie przedsiębiorcom trwałych podstaw prawnych, aby mogli bez obaw prowadzić działalność. Jak podkreśla Federacja, założenia, które przyświecały twórcom obejmują m.in. drobną działalność bez rejestracji, ulgę na start, prostsze podatki, załatwienie spraw nie tylko na papierze, prawo pisane prostym językiem, utworzenie stanowiska Rzecznika Przedsiębiorców, czy likwidację numeru REGON.

FPP podkreśla, że w skład pakietu Konstytucji Biznesu wchodzi m.in. projekt ustawy o Rzeczniku Przedsiębiorców, który ma za zadanie realne wdrożenie konstytucyjnej zasady wolności gospodarczej - "co jest od dawna oczekiwane przez polskich przedsiębiorców" - podkreśliła Federacja. Jak zaznaczyła, podstawowym środkiem do realizacji tego celu będzie ustawa Prawo Przedsiębiorców, która zastąpi obowiązującą od 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.

"Jak uczy doświadczenie, nawet najdoskonalsze przepisy pozbawione procedur kontroli ich realizacji mogą okazać się nieskuteczne. Projektodawca przewidując taką ewentualność proponuje - nieznane dotąd w Polsce - mechanizm zabezpieczający w postaci Rzecznika Przedsiębiorców. Ma on stać na straży zasad, na których powinny opierać się relacje między przedsiębiorcami a organami władzy publicznej. Tylko takie rozwiązanie może instytucjonalnie zagwarantować rzeczywiste stosowanie zapisów zawartych w Prawie Przedsiębiorców" - powiedział cytowany w komunikacie przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Marek Kowalski.

Jak podkreślił, "polscy przedsiębiorcy mają świadomość, że kolejne rządy dążyły do tworzenia zapisów korzystnych dla podmiotów gospodarczych, ale nie spełniały one swojej roli w zderzeniu z aparatem urzędniczym". "Przykładem może być ostatnia zmiana wprowadzona przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, której zadaniem było rozstrzyganie na korzyść przedsiębiorców wszelkich wątpliwości w interpretacji prawa skarbowego. Okazało się jednak, że przez cały okres obowiązywania ustawy, do dziś urzędnicy nigdy +nie mieli wątpliwości+, w wyniku czego przedsiębiorcy pozbawieni byli realnej możliwości dochodzenia swoich praw" - zaznaczył Kowalski.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane