Fermy Drobiu Woźniak wycofały skażone partie jaj ze sklepów Dino

Autor: PAP 26 listopada 2016 12:25

Fermy Drobiu Woźniak poinformowały w komunikacie, że jaja wskazane w ostrzeżeniu Głównego Inspektora Sanitarnego jako skażone Salmonellą zostały już wycofane z sieci DINO.

-W związku z informacjami jakie pojawiły się w mediach, zwracamy uwagę, na to że dzisiejsze ostrzeżenie GiS dotyczy konkretnych produktów z konkretnej sieci, a nie całej partii jaj. Dodatkowo informujemy, że wymienione produkty zostały już wycofane z sieci DINO. Żadnego z poniższych produktów nie ma już na półkach. Szybka reakcja była możliwa dzięki współpracy ze służbami sanitarnymi, weterynaryjnymi i partnerem handlowym - podkreślono w komunikacie.

Ferma Drobiu Woźniak poinformowała także, że wskazane decyzje zostały wprowadzone w związku "z nowymi rygorystycznymi procedurami kontroli jakości". Dodatkowo uruchomiono ponadstandardowe  Podkreślono również, że obróbka termiczna jaj (gotowanie, pieczenie w innym produkcie, smażenie) gwarantuje całkowite unieszkodliwienie bakterii Salmonella.

Przypomnijmy, że Główny Inspektor Sanitarny poinformował w piątek o stwierdzeniu obecności bakterii Salmonella enteritidis w trzech partiach jaj. GIS ostrzegł, że ich spożycie jest potencjalnie groźne dla zdrowia.

W opublikowanym ostrzeżeniu Inspekcja podała, że zakażone salmonellą jaja pobrane zostały do badań w sklepach sieci DINO Polska S.A.

Chodzi o jaja oznaczone jako "Super jaja 10 sztuk, rozmiar M", które mają kod na skorupce jaja: 3PL30051328 i datę minimalnej trwałości do 03.12.2016 oraz kod 3PL30101312 i datę minimalnej trwałości do 05.12.2016 oraz 06.12.2016. Bakterie stwierdzono także w jajach oznaczonych jako "Jaja średnie M 30 sztuk" o kodzie na skorupce 3PL08101301, mające datę minimalnej trwałości do 03.12.2016.

GIS o wynikach badań poinformował Inspekcję Weterynaryjną w celu podjęcia odpowiednich działań nadzorczych wobec producenta.

Wyjaśniono, że wszystkie jaja zostały wyprodukowane przez Fermy Drobiu Woźniak Firma poinformowała natomiast Inspekcję, że podjęła szereg działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa jaj wprowadzanych przez nią do obrotu.

Jest to pierwsza tego typu sytuacja w sieci sklepów Dino Polska SA. Z Fermą Drobiu Woźniak, która jest dostawcą jaj, firma współpracuje od 10 lat i dotychczas jakość tych produktów była właściwa.

Klienci sklepów Dino Polska SA mogą liczyć na zwrot pieniędzy za zakupione jaja z trzech wskazanych partii. Zwroty mogą być dokonywane w sklepie sieci Dino, w którym dokonano zakupu.

Salmonellozy to choroby powodowane przez pałeczki Salmonella, które dzieli się na durowe i jelitowe. Pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie od 6 godzin do 3-7 dni od momentu kontaktu z czynnikiem zakaźnym i są to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności, wymioty. Niekiedy może rozwinąć się zakażenie układowe o cięższym przebiegu, tzw. postać pozajelitowa, szczególnie u małych dzieci, osób w podeszłym wieku lub z obniżoną odpornością. Obserwuje się wówczas powstawanie ropni, zapalenie dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego, kości oraz posocznicę. Salmonellozy mogą być skutecznie leczone.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8739

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane