PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Fidea: Wszystkie duże grupy notują spadki rdr. Pojawia się pytanie o ich cierpliwość

www.portalspozywczy.pl 9 sierpnia 2013 09:22

Myślę, że wśród dużych formatowo sieci handlowych nastanie okres spokoju po dużej aktywności akwizycyjnej z ostatnich lat. Choć z drugiej strony ten rok jest pierwszym rokiem, kiedy wszystkie duże grupy notują spadki rok do roku. Pojawia się pytanie o ich cierpliwość - mówi Marek Dojnow w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

- Mówiło się wcześniej dużo o Carrefourze, że będzie wychodził z szeregu rynków i rzeczywiście, w Turcji odchudzają swoją obecność. Co do Tesco - wiemy że przeprowadzają szeroką akcję promocji cenowych i „odświeżają" swoje hipermarkety. Trzeba pamiętać, druga połowa roku prawdopodobnie będzie odczuwalnie lepsza, zarówno z perspektywy rynku, jak i konsumenta. Być może nie zostanie odrobione to, co zostało w pierwszej połowie roku stracone, ale sytuacja nie będzie aż tak zła jak po pierwszym i drugim kwartale. Już czerwiec pokazał pierwsze symptomy tego trendu - mówi Marek Dojnow, partner zarządzający w Fidea.

Czy fundusze wciąż grają jeszcze mocno na rynku handlu, czy raczej segment konsoliduje się wokół branżowych inwestorów? Na ile jest to dojrzały rynek?
Myślę, że fundusze wciąż odgrywają dużą rolę na rynku handlu, wydaje mi się, że nie jest on na tyle dojrzały, by warunki dyktowały tylko podmioty branżowe. Dwa fundusze już bardzo dobrze na tym zarobiły - PineBridge sprzedając Żabkę do Penty i Penta sprzedając Żabkę do Mid Europa Partners. Podejrzewam, że MEP też dobrze zarobi na sprzedaży Żabki za parę lat. W kolejce do sukcesu z inwestycji w handel detaliczny jest obecnie Advent z EKO, Enterprise Investors z Dino i Resource Partners z Zielonym Marketem / SPS Handel.
Duże pole do popisu maję też inwestorzy branżowi jak np. Eurocash, jednak ta firma raczej nie lubi przepłacać. Dlatego uważam, że oferty funduszy będą bardziej atrakcyjne dla sprzedających.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,38

  • Śr

    4,76

  • Min

    2,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane