Firmy obniżyły koszty opłat franczyzowych, by pozyskać więcej partnerów

Autor: dlahandlu.pl 2 kwietnia 2014 15:02

Najliczniejsza pod względem liczby franczyzobiorców pozostaje branża spożywcza. W tym roku liczba firm na licencji znanych marek może przekroczyć 63 tysiące. Najliczniejsza sieć franczyzowa to sklepy abc, należące do Eurocash, posiadające ponad 6,1 tys. placówek - czytamy w raporcie Profit System.

W sumie w 2013 roku na rynku pojawiło się 101 nowych franczyz. Rekordowa okazała się gastronomia, gdzie przybyły 22 nowe systemy. Swoim pomysłem na biznes chętnie dzielili się także właściciele sieci sklepów spożywczych (18 nowych systemów) oraz marek odzieżowych (12) łódzkie Pawo. Na koniec 2013 roku działało łącznie 941 systemów na licencji.

Z „Raportu o franczyzie w Polsce 2014" wynika, że w ubiegłym roku z franczyzy zrezygnowały 52 firmy -najwięcej (po 11) z branży odzieżowej i gastronomii. 

Wzrost liczby placówek franczyzowych w 2013 roku zanotowało ponad 44 proc. franczyzodawców. Rozwój sieci był możliwy m.in. dzięki obniżeniu kwoty inwestycji oraz skierowaniu franczyzy do mniejszych miast. Telepizza, która postanowiła szukać parterów biznesowych także poza dużymi aglomeracjami ograniczyła koszty związane z otwarciem i utrzymaniem restauracji o około 20-30 proc. oraz uelastyczniła opłaty franczyzowe. Natomiast sieć Smookie.pl handlująca e-papierosami udziela franczyzobiorcom 30-dniowego kredytu kupieckiego na start, a na zapłatę za każde dodatkowe zamówienie towaru daje 14 dni.

Średnia inwestycja we franczyzę w 2013 roku wyniosła 211,05 tys. zł w handlu i 105,73 tys. zł w usługach. Zdecydowanie częściej - także z uwagi na cenę - franczyzobiorcy wybierali polskie systemy, które stanowią 85,5 proc. rynku. Franczyzodawcy z Polski coraz częściej decydują się również na rozwój zagraniczny. Z Raportu PROFIT system wynika, że już 93 rodzime systemy mają przynajmniej jedną placówkę funkcjonującą poza granicami naszego kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane