Firmy z sektora handlu odpowiadają za ¼ wszystkich upadłości

Autor: pr, dlahandlu.pl 30 czerwca 2016 09:35

W pierwszej połowie 2016 r. liczba upadłości i restrukturyzacji polskich firm wyniosła 328, czyli o 14 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2015 r. Wśród rodzajów postępowań upadłościowych najwięcej było upadłości w celu likwidacji majątku (249 tj. 76 proc.), a najmniej postępowań o zatwierdzenie układu. Wyraźny spadek liczby upadłości i restrukturyzacji zanotowano w transporcie (-43 proc.) Poprawa nastąpiła także w produkcji (-20 proc.), budownictwie (-15 proc.) i handlu (-11 proc.).

Prognoza Coface zakłada utrzymanie spadku liczby upadłości i restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw, na poziomie 8-9 proc. na koniec 2016 r.

Przedsiębiorstwa z sektora handlowego stanowią nadal liczną grupę w statystykach upadłościowych, odpowiadając za blisko ¼ wszystkich postępowań. Duża ilość podmiotów z tej branży w polskiej gospodarce przyczynia się do konieczności akceptacji niskich marż, które dla niektórych przedsiębiorstw, zwłaszcza tych mniejszych o słabszej pozycji negocjacyjnej, mogą decydować o prowadzeniu biznesu na granicy rentowności.

- Branża oczekuje na ostateczny kształt ustawy określającej wprowadzenie nowego opodatkowania na firmy handlu detalicznego, z którego prawdopodobnie zostaną wykluczone mniejsze podmioty. Niemniej jednak, w obliczu utrzymujących się dobrych perspektyw odnośnie wydatków gospodarstw domowych wspieranych dodatkowo świadczeniami z programu „Rodzina 500+”, nowy podatek nie powinien doprowadzić do lawinowego wzrostu upadłości i restrukturyzacji w handlu detalicznym - prognozuje Coface.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,69

  • Śr

    2,80

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane