PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Firmy zajmujące się handlem internetowym napędzają rynek najmu powierzchni magazynowych

Autor: www.dlahandlu.pl 12 lutego 2014 21:08

Polski rynek magazynowy i przemysłowy jest w dobrej kondycji. Pod koniec 2013 roku w budowie było 624.000 mkw. powierzchni magazynowych, a ostatni kwartał zaznaczył się rekordową aktywnością ze strony najemców, którzy wynajęli aż 904.000 mkw. To najlepszy wynik odnotowany do tej pory w Polsce w tym segmencie rynku - wynika z danych zebranych przez CBRE, światową firmę doradczą w sektorze nieruchomości komercyjnych.

W 2013 roku odnotowano rekordowy wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych - wartość inwestycji wyniosła 610 milionów euro.

Zdaniem ekspertów CBRE stale rośnie zainteresowanie powierzchniami magazynowymi ze strony inwestorów, a kolejne kwartały powinny przynieść dobre wyniki. Na koniec 2013 roku stopy kapitalizacji dla najlepszych obiektów magazynowych wyniosły około 7,40 proc.

- Firmy zajmujące się handlem internetowym oraz logistyką są motorem na rynku najmu powierzchni magazynowych. Konsekwencją wzrostów w tym sektorze gospodarki, a także rosnącego popytu na usługi logistyczne jest coraz dalej idąca centralizacja operacji. Firmy często koncentrują swoją działalność w kilku większych obiektach logistycznych. Wynikiem tego jest rosnące zapotrzebowanie na magazyny XXL (wielkopowierzchniowe), choć obecnie podaż takich powierzchni nie dorównuje popytowi - mówi Patrick Kurowski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, CBRE w Polsce.

- Obserwujemy trend, w ramach którego deweloperzy, zapewniwszy sobie określoną ilość umów typu pre-let przed realizacją inwestycji, decydują się także na powiększenie obiektu o komponent spekulacyjny. Polskim rynkiem interesują się też inwestorzy planujący budowy build-to-suit. Największą popularnością cieszą się tu okolice Wrocławia, Poznania i Śląsk - dodaje.

Najemcy coraz częściej wykazują zainteresowanie powierzchniami magazynowymi w regionie Wrocławia i do 2015 roku ma szansę zostać trzecim po Warszawie i Śląsku rynku magazynowym w Polsce, deklasując centralną Polskę i Poznań.

Pod koniec 2013 roku całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce wyniosły 7,72 milionów mkw. Warszawa, Śląsk i Polska centralna pozostają największymi rynkami magazynowymi w kraju.

W 2013 roku do użytku oddano ponad 333.000 mkw. nowych powierzchni magazynowych w porównaniu do 465.000 mkw. w 2012 roku. Pod koniec ubiegłego roku w Polsce w budowie było o 136 proc. więcej nowoczesnych powierzchni magazynowych niż pod koniec 2012 roku i 35 proc. więcej niż w 2011 roku.

Działalność deweloperów koncentruje się przede wszystkim na projektach budowanych na konkretne zamówienie klientów (build-to-suit).

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • reling 2014-04-01 11:40:20

  Bo te firmy muszą mieć powierzchnię magazynową, a przecież w Jartomie tej powierzchni jest teraz mnóstwo, zrobiło się tanio, tak więc powinno teraz dochodzić do wielu poważnych przejęć.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  27,40

 • Śr

  16,86

 • Min

  12,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane