PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Firmy zajmujące się handlem internetowym napędzają rynek najmu powierzchni magazynowych

Autor: www.dlahandlu.pl 12 lutego 2014 21:08

Polski rynek magazynowy i przemysłowy jest w dobrej kondycji. Pod koniec 2013 roku w budowie było 624.000 mkw. powierzchni magazynowych, a ostatni kwartał zaznaczył się rekordową aktywnością ze strony najemców, którzy wynajęli aż 904.000 mkw. To najlepszy wynik odnotowany do tej pory w Polsce w tym segmencie rynku - wynika z danych zebranych przez CBRE, światową firmę doradczą w sektorze nieruchomości komercyjnych.

W 2013 roku odnotowano rekordowy wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych - wartość inwestycji wyniosła 610 milionów euro.

Zdaniem ekspertów CBRE stale rośnie zainteresowanie powierzchniami magazynowymi ze strony inwestorów, a kolejne kwartały powinny przynieść dobre wyniki. Na koniec 2013 roku stopy kapitalizacji dla najlepszych obiektów magazynowych wyniosły około 7,40 proc.

- Firmy zajmujące się handlem internetowym oraz logistyką są motorem na rynku najmu powierzchni magazynowych. Konsekwencją wzrostów w tym sektorze gospodarki, a także rosnącego popytu na usługi logistyczne jest coraz dalej idąca centralizacja operacji. Firmy często koncentrują swoją działalność w kilku większych obiektach logistycznych. Wynikiem tego jest rosnące zapotrzebowanie na magazyny XXL (wielkopowierzchniowe), choć obecnie podaż takich powierzchni nie dorównuje popytowi - mówi Patrick Kurowski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, CBRE w Polsce.

- Obserwujemy trend, w ramach którego deweloperzy, zapewniwszy sobie określoną ilość umów typu pre-let przed realizacją inwestycji, decydują się także na powiększenie obiektu o komponent spekulacyjny. Polskim rynkiem interesują się też inwestorzy planujący budowy build-to-suit. Największą popularnością cieszą się tu okolice Wrocławia, Poznania i Śląsk - dodaje.

Najemcy coraz częściej wykazują zainteresowanie powierzchniami magazynowymi w regionie Wrocławia i do 2015 roku ma szansę zostać trzecim po Warszawie i Śląsku rynku magazynowym w Polsce, deklasując centralną Polskę i Poznań.

Pod koniec 2013 roku całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce wyniosły 7,72 milionów mkw. Warszawa, Śląsk i Polska centralna pozostają największymi rynkami magazynowymi w kraju.

W 2013 roku do użytku oddano ponad 333.000 mkw. nowych powierzchni magazynowych w porównaniu do 465.000 mkw. w 2012 roku. Pod koniec ubiegłego roku w Polsce w budowie było o 136 proc. więcej nowoczesnych powierzchni magazynowych niż pod koniec 2012 roku i 35 proc. więcej niż w 2011 roku.

Działalność deweloperów koncentruje się przede wszystkim na projektach budowanych na konkretne zamówienie klientów (build-to-suit).

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • reling 2014-04-01 11:40:20

    Bo te firmy muszą mieć powierzchnię magazynową, a przecież w Jartomie tej powierzchni jest teraz mnóstwo, zrobiło się tanio, tak więc powinno teraz dochodzić do wielu poważnych przejęć.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane