PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Forum Polskiego Handlu apeluje do polityków: Po pierwsze nie szkodzić

www.portalspozywczy.pl 28 września 2016 13:26

- Coraz mocniej kreują się różnego rodzaju bariery w handlu. Pocieszające jest to, że jeśli pozostajemy w granicach procesu gospodarczego, są one przezwyciężalne, co nie znaczy, choć nie jest to łatwe. Natomiast jeśli mają one charakter kulturowo-ideologiczny czy polityczny to mają też charakter władczy i są nieusuwalne - mówił Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji podczas debaty "Perspektywy i zagrożenia dla handlu nowoczesnego w Polsce" podczas Targów Polagra Food 2016.

Andrzej Maria Faliński podkreślił, że nie byłoby polskiej transformacji, a obecnie trudno wyobrazić sobie perspektywy rozwoju i budowania pozycji polskiej gospodarki w Unii Europejskiej, bez silnego polskiego handlu.

- Poszczególne strony sporu przerzucają się argumentami i danymi, a każdy udowadnia je podając swoje liczby. Wciąż jednak nie jesteśmy gotowi do opisu procesów. Uważam, że należałoby zacząć od policzenia przepływów międzygałęziowych. Chodzi tu o pewne podstawowe procesy w ich przebiegu i wyniku. Brakuje nam wiedzy na ten temat. Zarówno firmy polskie, jak i zagraniczne powinny takie minimalne informacje mieć do dyspozycji - przekonywał.

Robert Krzak, wiceprezes Forum Polskiego Handlu, przyznał, że zdominowanie polskiego handlu przez przedsiębiorstwa zagraniczne było swoistym determinizmem historycznym.

- Tak musiało się stać. Społeczeństwo chciało dostać natychmiast dobre sklepy z dobrymi towarami. I dobrze, bo dzięki temu dzisiaj polski handel jest jednym z najnowocześniejszych w Unii Europejskiej. Natomiast podejmowana obecnie próba polityczna zmiany tej sytuacji jest skazana na niepowodzenie. Wezwania do optymizmu zawsze są dobre. Natomiast rzeczywistość, w której handel jest obijany ze wszystkich stron przez kolejne propozycje rządowe, jest trudniejsza. Apeluję do polityków: po pierwsze nie szkodzić. To dobre hasło medyczne, które w handlu też się sprawdzi. Zejdźmy na ziemię - mówił.

Więcej na portalspozywczy.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane