PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Forum Polskiego Handlu: Lobbyści zagranicznych sieci osiągnęli swój cel

Autor: dlahandlu.pl 26 lutego 2016 18:14

Forum Polskiego Handlu: Lobbyści zagranicznych sieci osiągnęli swój cel Logo Forum Polskiego Handlu

Zarząd Forum Polskiego Handlu wydał oświadczenie w którym stwierdził, iż jest "przerażony" kierunkiem, w jakim zmierzają prace nad kształtem ustawy o podatku od handlu.

- Forum Polskiego Handlu jest przerażone kierunkiem, w którym zmierzają prace nad wprowadzeniem ustawy o nowej daninie. Opodatkowanie liniowym podatkiem 0,9% obrotu średnich i dużych polskich firm handlowych, które jako jedyne, skutecznie podejmowały dotąd walkę z wielkimi zachodnimi sieciami to zabójczy cios dla polskich detalistów. Ostatecznie unicestwi on dotychczasowy dorobek wszystkich polskich kupców i przedsiębiorców, którzy mieli odwagę i determinację, aby przez kilkanaście lat budować silne narodowe marki. Takie firmy jak Stokrotka, POLOmarket, Piotr i Paweł, EKO, MarcPol, Textilmarket, Agata Meble, Topaz, RTV Euro AGD czy Media Expert zostaną drastycznie osłabione względem potężnych zachodnich sieci. Dla zagranicznych koncernów, podatek w tej samej wysokości, przy znacznie wyższych marżach i powszechnie stosowanej optymalizacji podatkowej, będzie wielkim prezentem. Dla nas - polskich sieci - projekt Ustawy to działanie sprzeczne z dotychczas prezentowanymi intencjami Rządu, wśród których powszechną akceptację społeczną zdobyły szczytne zapowiedzi o wspieraniu polskich firm i ochronie polskiego kapitału - czytamy w oświadczeniu FPH. 

Przedstawiciele Forum ubolewają nad tym, że opinia publiczna jest konsekwentnie pozbawiana prawa do rzetelnej informacji odnośnie tego, kto tak naprawdę może stać się rzeczywistym beneficjentem planowanych zmian.

- Otrzymujemy propozycję rozwiązania zwalniającą z podatku wielkie, międzynarodowe sieci franczyzowe, takie jak Intermarche, Leclerc czy Carrefour Express, Żabka oraz kontrolowane przez kapitał portugalski sieci Delikatesy Centrum i wiele innych. W tym kontekście zapowiedzi o trosce i ochronie polskich sieci pozostają wyłącznie pustymi obietnicami - podkreślają.

- Oczywistą jest potrzeba ochrony małych rodzinnych firm prowadzących sklepy w systemie franczyzy, ale absolutnie nieuzasadnione jest zwolnienie z opodatkowania zagranicznych, w tym przede wszystkim portugalskich, francuskich i niemieckich potentatów. To oni właśnie podporządkowują sobie polski rynek sieci detalicznych, zarządzając systemem dostaw i organizując zakupy bezpośrednio od dostawców, przejmują znaczną część marży i sukcesywnie monopolizują polski rynek - arumentują przedstawiciele Forum Polskiego Handlu.

I dodają: - Z przykrością stwierdzamy, że lobbyści zagranicznych sieci skutecznie dotarli do polityków, wprowadzili ich w błąd i osiągnęli swój cel - zadanie śmiertelnego ciosu polskiemu handlowi. Nie oszukujmy się - małe polskie sklepy nie wygrają z Biedronką czy Lidlem, a uśmiercenie polskich sieci, które dotąd dawały sobie radę w tej nierównej walce z zagranicznymi koncernami, otworzy im drogę do całkowitej dominacji na polskim rynku. Dodatkowo, zwolnienie z opodatkowania handlu internetowego jest absolutnie niezrozumiałym wsparciem jednego kanału handlu tymi samymi produktami względem innych.

  • dalko 2016-03-06 21:44:52

    zdecydowanie coś z tym trzeba zrobić, poronione pomysły ma ten rząd.

  • wirtek 2016-03-05 15:15:20

    brońmy polskiego interesu. jak tak dalej pójdzie to przedstawiciele polskich firm wyjdą na ulice w tej sprawie

  • kavin 2016-03-04 22:30:35

    Aż szkoda pisać. Najpierw chciali opodatkować wszystko powyżej 250mkw, a teraz zmienili to 5 razy porobili furtki tak, że i tak żadna sieć zagraniczna chyba tego nie zapłaci. Podatek ma być przede wszystkim szczelny i to jest pierwsza zasada jak chce się coś opodatkować!

ZOBACZ WSZYSTKIE (19)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane