Forum ZPP: Wdrożenie strategii odpowiedzialnego rozwoju kluczem do przyszłości

Autor: wnp.pl 6 lutego 2017 15:07

Polscy przedsiębiorcy są generalnie optymistami co do przyszłego wzrostu gospodarczego, ich obawy nadal budzi natomiast kwestia niestabilności prawa gospodarczego, szczególnie przepisów podatkowych i ich egzekucji - wynika z dyskusji w trakcie sesji otwierającej Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2017, która odbyła się w Warszawie.

- Kończymy z założeniem, które dominowało w podejściu do polskiej polityki gospodarczej przez wiele lat, że najlepszy dla gospodarki jest brak polityki przemysłowej państwa - powiedział w wystąpieniu otwierającym dyskusję Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Zapewnił, że rząd zdaje sobie sprawę, że dla biznesu kluczowe jest otoczenie prawne. - Stąd nie tylko chcemy wprowadzić Konstytucję dla biznesu, ale również zmierzamy do tego, żeby prawo sprawnie funkcjonowało. Jedna trzecia z pakietu stu zaplanowanych zmian weszła już w życie, a najważniejszym założeniem tych zmian jest lepsze podejście państwa do przedsiębiorcy - podkreślił.

Według niego rząd zdaje sobie sprawę, że zmiany nie zawsze są łatwe i mogą budzić emocje, ale Polska nie może być państwem naiwnym, które daje się oszukiwać nieuczciwym przedsiębiorcom. Stąd konieczność poprawy ściągalności podatków. Wiceminister zaznaczył przy tym, że wprowadzane pod tym kątem zmiany przepisów skierowane są jedynie przeciwko nieuczciwym podmiotom i zaapelował, żeby firmy informowały organy państwa o przypadkach nieprawidłowości, jakie napotykają w swojej działalności.
Wiceszef resortu energii jest przekonany, że rok 2017 będzie dobry dla gospodarki i przemysłu. - Mamy rekordowo niskie bezrobocie, rosną płace, zmienia się na plus nastawienie biznesu, rosną zamówienia, rozpędzone są środki unijne, przyspieszamy z inwestycjami w sferze publicznej, ale będziemy też wspierać inwestycje prywatne - wymieniał.

- Diagnoza sytuacji przedstawiona w Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jest trafna. Jestem optymistą i wierzę, że zespół ludzi przygotowujących Konstytucję dla biznesu zrobi to mądrze - powiedział Adam Góral, prezes Asseco Poland. - Jedyna obawa jaką mam jest taka, że może rząd próbuje na siebie wziąć zbyt wiele, podczas gdy naszej przedsiębiorczości nic nie zastąpi.

Maciej Dyjas, partner współzarządzający funduszu Griffin Real Estate, ocenił, że inwestorzy są optymistami co do wzrostu gospodarczego Polski, co do tego, że uda się ominąć niebezpieczeństwa związane z deficytem. - Nie przejmują się rafami w politycznej części polityki gospodarczej - wyjaśnił. - Obawy są natomiast związane z niestabilnością prawa gospodarczego, przepisów podatkowych i ich egzekucji.

Więcej:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane