Francuski sąd zakazuje handlu w niedzielę i nakłada 120 tys. euro kary na dwie sieci handlowe

Autor: gazeta.pl 1 października 2013 12:51

Francuski sąd zakazuje handlu w niedzielę i nakłada 120 tys. euro kary na dwie sieci handlowe

Francuski sąd handlowy zakazał 15 sklepom Castoramy i Leroy Merlin handlu w niedzielę w regionie paryskim. Skargę do sądu wniósł konkurent obu sieci firma Bricorama, której niedzielny handel ograniczono w listopadzie zeszłego roku. Na Bricoramę skarżyły się wtedy związki zawodowe - czytamy w gazeta.pl

W piątek Castorama i Leroy Merlin twierdziły, że nie będą kwestionować decyzji sądu. W niedzielę jednak zakaz zignorowały i otworzyły 14 placówek.

Burza wokół niedzielnego handlu we Francji ożyła na nowo już w poniedziałek, kiedy sąd nakazał sieci drogerii Sephora by jej flagowy sklep na Polach Elizejskich zamykała o godzinie dziewiątej zamiast o północy.

Niedziela jest prawnie chronionym dniem wolnym od pracy od 1906 roku. Cztery lata temu prawo zmieniono tak, by to merowie miast decydowali o konkretnych obszarach handlowych w niedzielę. Otwarte sklepy można więc spotkać między innymi w strefach turystycznych. Jeśli firma złamie zakaz, grozi jej grzywna od 6 tys. euro wzwyż. W przypadku Castoramy lub Leroy Merlin sąd wyznaczył karę w wysokości 120 tys. euro za każdą niedzielę.

Przedsiębiorcy nie kryją oburzenia. Ich zdaniem klienci chcą konsumować coraz więcej. Tak jak ludzie chcą mieć więcej pracy. Szef sieci Bricorama, choć zadowolony z decyzji sądu, przyznaje, że zamknięcie sklepów w Paryżu kosztowało go 15-20 proc. rocznych zysków. Nigdy też nie miał problemów ze znalezieniem osób chętnych do pracy w niedzielę.

Zatrudnienie to też jeden z głównych argumentów zwolenników handlu tego dnia. Francja nadal boryka się z 10,5 proc. poziomem bezrobocia, słabym wzrostem gospodarczym i stagnacją w wydatkach konsumpcyjnych.

Przeciw pracy w niedzielę opowiadają się nie tylko związki zawodowe walczące o utrzymanie 35-godzinnego tygodnia pracy, ale też kościół katolicki. Obie strony twierdzą, że siódmy dzień tygodnia to tradycyjnie dzień odpoczynku i należy spędzać go z rodziną.

63 proc. ankietowanych opowiada się za rozszerzeniem możliwości robienia zakupów w niedzielę. Nie brak też inicjatyw pracowników domagających się prawa do pracy w niedzielę - podaje gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • ricki 2013-10-02 08:38:48

    Polacy ,uczyć się od mądrzejszych!

  • b. prac. sieci 2013-10-01 17:37:54

    A durnie u nas każą nam pracować w niedzielę kiedy takie sieci-blaszaki zagraniczne u siebie nie pracują to chcą te rzekome straty powetować naszym kosztem!!!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane