PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

FROB: Propozycja MasterCard to kolejna próba zatrzymania zmian na rynku płatności

Autor: FROB, www.dlahandlu.pl 7 marca 2013 09:46

FROB: Propozycja MasterCard to kolejna próba zatrzymania zmian na rynku płatności

Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego oświadcza, że przedstawienie przez organizację MasterCard nieprecyzyjnych założeń procesu obniżania stawek prowizji interchange w Polsce, w dniu obrad sejmowej Komisji Ustawodawczej, poświęconych zaopiniowaniu senackiego projektu ustawy, administracyjnie obniżającej poziom tych opłat w Polsce, odczytujemy jako kolejną próbę zatrzymania pozytywnych zmian na polskim rynku płatności - czytamy w komentarzu organizacji do artykułu Pulsu Biznesu "Gra o interchange".

FROB podtrzymuje stanowisko, że jedyną szansą na zrównoważony rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce jest w obecnej sytuacji jak najszybsze przyjęcie nowelizacji ustawy o usługach płatniczych przygotowanej przez Senat RP.

Jak tłumaczy FROB, MasterCard od wielu miesięcy podejmuje działania, których celem jest utrzymywanie prowizji interchange w Polsce na jak najwyższym możliwym poziomie. W tym celu zablokowała m.in. porozumienie, które wszystkie pozostałe strony rynku (w tym konkurencyjna organizacja Visa) osiągnęły w wyniku prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange, powołanego przez NBP pod koniec 2011 roku. Doprowadziło to do konieczności uregulowania problemu zawyżonych prowizji w drodze regulacji ustawowej. Również do procesu prac nad przygotowaniem projektu nowelizacji ustawy, wspieranego m.in. przez Ministerstwo Finansów oraz NBP, MasterCard wielokrotnie zgłaszał zastrzeżenia. Jednocześnie do tej pory organizacja ta nie zgłaszała żadnych konstruktywnych propozycji doprowadzenia do satysfakcjonujących wszystkich uczestników rynku obniżek prowizji interchange. Za taką nie można uznać dokonania symbolicznej korekty w cennikach prowizyjnych Visa
i MasterCard na początku roku. Wbrew zaleceniom NBP, których wdrożenie przyniesie w dłuższej perspektywie korzyści wszystkim uczestnikom rynku, MasterCard konsekwentnie podporządkowuje swoje działania strategii maksymalizacji zysku w krótkim terminie. Opublikowanie w Pulsie Biznesu, bliżej niesprecyzowanych założeń planu redukcji stawek interchange, które miałyby zostać wprowadzone w porozumieniu z konkurencyjną organizacją Visa, w dniu, w którym losy ustawy dotyczącej tego zagadnienia decydują się w Sejmie, jest na to kolejnym dowodem.

- Działanie to należy uznać za próbę zdezorientowania Parlamentarzystów, pracujących nad projektem ustawy oraz próbę wpłynięcia na ich decyzję. W przygotowanej przez MasterCard propozycji brakuje nie tylko informacji na temat tempa wprowadzania zmian, ale również uzasadnienia dla przedstawionych warunków ich wdrażania - zwiększenie liczby terminali o 40 tys. rocznie. Nie ma żadnych podstaw by sądzić, że przedstawiony przez MasterCard plan zostanie kiedykolwiek wprowadzony w życie, a tym samym, że w wypadku przerwania prac parlamentarnych jakikolwiek kompromis w tej sprawie zostanie zawarty. Ponadto propozycja MasterCard, zakładająca obniżanie interchange w taki sposób, by systematycznie obniżała się średnia wysokość tej prowizji dla wszystkich kart, a nie jej maksymalna wartość, jest sprzeczna z założeniami NBP i z pewnością nie przyczyni się do realizacji kluczowego celu obniżek,  a więc rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce - kometuje FROB.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Marta 2013-03-07 10:49:39

  Mam jedną kartę MC i postanowiłam zrezygnować z niej za podejście MC do procesu obniżania stawek prowizji interchange w Polsce . zawsze bedę wybierać kartę Visa.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,38

 • Śr

  4,76

 • Min

  2,79

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane