PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

FROB: Zdecydowana większość przedsiębiorców nie odczuła obniżenia interchange

www.portalspozywczy.pl 10 marca 2014 17:24

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje w Polsce nowa stawka opłaty interchange w maksymalnej wysokości 0,5 proc. wartości transakcji, co stanowi ponad 70-proc. obniżkę w stosunku do średniej stawki wyjściowej z 2012 r. (średnio 1,6 proc. wartości transakcji). Jednak korzystne dla rozwoju rynku płatności bezgotówkowych zmiany zaburzane są w chwili obecnej przez rozbieżności interpretacyjne wokół wysokości stawki interchange w okresie przejściowym - od 1 stycznia br. do 30 czerwca br. - informuje Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (FROB) oraz Business Centre Club (BCC).

- Interpretacja FROB (i BCC) jest w tym zakresie zbieżna z interpretacją Ministerstwa Finansów oraz ustawodawcy i stwierdza jednoznacznie, że dla stosunków prawnych zawartych po 1 stycznia br. (również w wyniku rozwiązania dotychczasowej umowy oraz podpisaniu analogicznej nawet z tym samym agentem rozliczeniowym) obowiązuje nowa, obniżona stawka 0,5 proc. wartości transakcji - podkreśla FROB.
- Jednocześnie organizacje płatnicze oraz Związek Banków Polskich, posiłkując się retoryką rzekomego równego traktowania polskich przedsiębiorców, forsują opinię przeciwną zmierzającą do jak najdłuższego korzystania z atrakcyjnych jedynie dla siebie stawek w okresie przejściowym. Te rozbieżności powodują, że polscy przedsiębiorcy w dalszym ciągu ponoszą nieuzasadnione, tym razem prawnie, koszty - dodaje.
Jak informuje FROB, w chwili obecnej trwają zaawansowane prace na szczeblu paneuropejskim zmierzające do wypracowania zunifikowanej dla wszystkich państw członkowskich stawki interchange (obecna, średnia stawka dla krajów Unii Europejskiej wynosi 0,7 proc. wartości transakcji).
20 lutego br. Komisja Spraw Ekonomicznych i Monetarnych poparła propozycję wprowadzenia limitu stawki maksymalnych opłat interchange na poziomie 0,2 proc. dla kart debetowych oraz 0,3 proc. dla kart kredytowych. Stawki te miałyby obowiązywać zarówno dla transakcji krajowych jak i transgranicznych w przypadku czterostronnych systemów płatności (Visa i MasterCard) a w niektórych przypadkach również dla systemów trójstronnych (Diners, American Express).

 • Czytelnik 2014-03-12 09:47:50

  Witam - proszę o zaprzestanie wprowadzania czytelników w błąd informacjami nieprawdziwymi. Etos dziennikarza nakazuje zweryfikowanie informacji na jakie się powołuje autor.Interpretacja FROB jest błędna, gdyż wynika z interpretacji do innej ustawy (sprzed poprzedniej obniżki IF). Polecam skontaktowanie się z VISA i MasterCard celem korekty tegoż, jak i innych artykułów.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,14

 • Min

  4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane