FRSiH 2017: Pojęcie ‘żywność funkcjonalna’ nie zachęci konsumentów do zakupu

www.portalspozywczy.pl 7 listopada 2017 11:08

- Definicja ‘żywność funkcjonalna’ nie podkreśla wzbogacenia żywności o dodatkowe minerały czy witaminy, tylko wręcz przeciwnie – budzi jakiś niepokój – mówiła Aleksandra Wędrychowska-Karpińska, radca prawny, partner, współzarządzająca praktyką prawa własności intelektualnej & TMT w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, podczas debaty „Rynek wobec trendów kulinarnych i prozdrowotnych: od żywności zdrowotnej, funkcjonalnej, do superfoods”, w ramach X Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

Czym w świetle prawa jest żywność funkcjonalna i superfoods? Czy możemy spodziewać się nowych regulacji w tym zakresie? - Prawnicy zawsze przyglądają się rzeczywistości i starają się tą rzeczywistość ubrać w słowa. Zwykle są spóźnieni o wiele wiele lat w stosunku do tej rzeczywistości, bo zanim znajdą dobre definicje, upływa wiele czasu. W związku z tym, nie możemy poszukiwać definicji żywności funkcjonalnej w przepisach prawa – mówiła.

Dodała, że można poszukiwać takich definicji w pewnych raportach, które omawiają rzeczywistość.

- W tej chwili jakąś kategorią prawną jest żywność wzbogacona o minerały i witaminy, mamy również suplementy diety – powiedziała Aleksandra Wędrychowska-Karpińska.

Czy powinna powstać definicja żywności funkcjonalnej? - To nie jest to pojęcie, które w przyszłości będzie zachęcało klientów do zakupu, nie podkreśla wzbogacenia żywności o dodatkowe minerały czy witaminy, tylko wręcz przeciwnie – budzi jakiś niepokój. Natomiast z całą pewnością prędzej czy później zetkniemy się z koniecznością bliższej regulacji, dostosowania zwłaszcza w zakresie reklamy przepisów tak, aby można zawsze mówić o tej żywności w sposób zupełnie prawdziwy, aby tej rzeczywistości nie zaciemniać – podkreśliła mecenas.

- Jeżeli chodzi o promocję superfoods, to z całą pewnością powstaje duża pokusa, aby sporo takich dodatkowych oświadczeń, zapewnień złożyć przy okazji promocji tej szczególnej żywności bardzo mocno nasyconej dodatkowymi elementami żywnościowymi – dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,58

  • Śr

    3,45

  • Min

    2,38

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane