Fundacja Republikańska chce nowych uprawnień dla UOKiK

Autor: Fundacja Republikańska 3 listopada 2016 09:56

Narzędzia do ochrony przed złymi inwestorami zagranicznymi, którymi polskie władze dysponują obecnie, są niewystarczające. Polska powinna przyznać UOKiK-owi uprawnienia wzorowane na amerykańskiej Committee on Foreign Investment in the United States. Urząd kontrolowałby wszystkie lub przynajmniej najważniejsze transakcje zakupu polskich przedsiębiorstw przez podmioty zagraniczne i ustalał, czy niosą one ryzyko dla bezpieczeństwa państwa i konkurencji na rynku - czytamy w raporcie Fundacji Republikańskiej "Polska wobec inwestorów zagranicznych".

 

Na podstawie doświadczeń historycznych Polski i innych krajów świata możliwe jest opracowanie listy cech inwestora zagranicznego, które powinny skłaniać kraj goszczący do zdecydowanego przeciwdziałania jego inwestycjom. Wyróżnić można następujące, niepożądane działania: realizacja za pomocą inwestycji celów politycznych; przejęcie monopolu naturalnego; eksploatacja i eksport bez przetworzenia zasobów naturalnych; wysokie obciążenie środowiska; zagrożenie bezpieczeństwa.

Wszystkie dotychczasowe polskie rządy stawiały bardzo niskie wymagania inwestorom zagranicznym w Polsce. Zachęcały ich wręcz masowo do instalowania się w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, gdzie otrzymywali lepsze warunki niż konkurencyjne polskie przedsiębiorstwa spoza SSE. Otwarcie się Polski na świat przyczyniło się do stworzenia pozytywnego wizerunku wśród inwestorów. Nasz kraj zaczął być postrzegany jako część Zachodu i miejsce, gdzie panują wysokie standardy i istnieją dobre warunki do prowadzenia biznesu. Władze żywiły nadzieję, że efektem licznych inwestycji zagranicznych stanie się transfer technologii, wiedzy i kultury biznesowej. Najważniejszym zadaniem było jednak przeciwdziałanie bezrobociu i deficytowi handlowemu, więc ostateczna ocena inwestycji była dość powierzchowna.
- Dziś problemami Polski nie jest już ani deficyt handlowy, ani strukturalne bezrobocie. Dlatego
potrzebujemy nowej polityki wobec inwestorów zagranicznych.Najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby niewątpliwie wyrównanie warunków inwestycyjnych podmiotów zagranicznych i rodzimych przedsiębiorców, niezależnie od lokalizacji i wielkości inwestycji. Ze względu jednak na podjętą przez Radę Ministrów decyzję o przedłużeniu funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych co najmniej do 2026 roku, konieczne jest włączenie tego elementu w propozycje rozwiązań systemowych. Możliwe jest wszakże usprawnienie ich funkcjonowania poprzez nadanie preferencji inwestorom, którzy posiadają cechy pozytywne wskazane w dalszej części raportu.Aby nie powtórzyć błędów przeszłości i dostosować politykę państwa do jego dzisiejszych potrzeb, niezbędne jest przeanalizowanie motywacji inwestorów zagranicznych i korzyści, które Polska może czerpać z ich działań. Wraz z narzędziami wspierania i odstraszania złożą się one w pełny obraz propozycji nowego ułożenia stosunków państwo-inwestor - przekonuje Fundacja Republikańska.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane