PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Fundusze private equity zainteresowanie firmami średniej wielkości i liderami rynku

Autor: Deloitte 18 października 2013 12:16

Prawie 45 proc. przedstawicieli funduszy private equity z Europy Środkowej ocenia, że w najbliższym półroczu warunki ekonomiczne będą lepsze niż dotychczas.

Jeszcze wiosną twierdziło tak jedynie 10 proc. osób. O tym, że sytuacja ekonomiczna znacząco się poprawia, świadczy też fakt, że już prawie 60 proc. respondentów, zamierza skupić się na inwestowaniu w nowe przedsięwzięcia. Jak wynika z najnowszej edycji badania „Deloitte Central Europe Private Equity Confidence Survey", przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, w kręgu zainteresowania reprezentantów tego sektora będą przede wszystkim liderzy rynkowi oraz firmy średniej wielkości.

Aż 43 proc. ankietowanych oczekuje, że warunki gospodarcze w ciągu najbliższych sześciu miesięcy poprawią się. W porównaniu z poprzednią falą znacznie zmniejszył się odsetek tych, którzy uważają, że warunki się pogorszą. W tej chwili jest to jedynie 2 proc., w porównaniu z 21 proc. na wiosnę i 59 proc. pesymistów rok temu. Jest to najniższy wskaźnik od ponad 6 lat.

Co więcej, o 9 pp. wzrosła grupa tych przedstawicieli funduszy PE, którzy prognozują, że więcej kupią niż sprzedadzą. Na tym samym poziomie 34 proc. pozostał odsetek osób spodziewających się, że w ich inwestycyjnym portfelu poziomy sprzedaży i kupna będą się równoważyć. Warto zaznaczyć, że niemal podwoiła się (32 proc.) liczba tych, którzy przewidują, że ich aktywność na rynku wzrośnie. Nadal 66 proc. spodziewa się, że pozostanie ona na niezmienionym poziomie.

Badanie pokazało wyraźnie, że po kilku kwartałach stagnacji przyszedł czas na ożywienie. Na nowe inwestycje gotowych jest aż 59 proc. respondentów, podczas gdy pół roku wcześniej taką wolę wyrażało jedynie 35 proc. z nich.

Jakie firmy będą cieszyć się zainteresowaniem funduszy private equity? Zdaniem 47 proc. ankietowanych będą to liderzy rynku. Taki sam procent odpowiedzi zebrały przedsiębiorstwa średniej wielkości. Zainteresowaniem jedynie 6 proc. respondentów będą się cieszyć start-upy, ale warto zaznaczyć, że ostatni raz przedstawiciele PE wspominali o nich na wiosnę 2012 roku. To, co będzie decydowało o przewadze PE nad konkurentami w osiąganiu sukcesów transakcyjnych, to według badanych jest oferowana cena i warunki (18 proc.), możliwość zapewnienia wartości dodanej już po samej transakcji (15 proc.) oraz szybkość i elastyczność (14 proc.). Coraz mniejsze znaczenie ma to, czy fundusz posiada swoją siedzibę w kraju, w którym zamierza przeprowadzić transakcję.

Kolejna dobra wiadomość związana jest z pozyskiwaniem środków przez fundusze private equity z Europy Środkowej. Trzem podmiotom (3TS Capital Partners, Abris Capital Partners i Enterprise Investors) udało się zebrać łącznie prawie 1 mld euro na prowadzenie dalszych inwestycji w regionie i to prawdopodobnie one będą najaktywniejsze w ciągu kilku następnych miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,40

  • Śr

    4,43

  • Min

    2,39

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane