Fuzja Tesco z Bookerem zagrożona? Kolejne firmy odradzają połączenie

Autor: dlahandlu.pl, za Reuters 21 lutego 2018 11:27

Firma inwestcyjno-doradcza Glass Lewis radzi udziałowcom brytyjskiego Booker Group odrzucić propozycję przejęcia przez detalistę Tesco – informuje Reuters. To kolejna negatywna rekomendacja, w ubiegłym tygodniu podobną opinię wyraziła firma doradcza Institutional Shareholder Services.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku brytyjski urząd ds. konkurencji i rynków (CMA) zatwierdził fuzję Tesco z największym brytyjskim hurtownikiem, firmą Booker. Dzięki połączeniu największego brytyjskiego detalisty z największym krajowym hurtownikiem, ma powstać jeden z najsilniejszych koncernów spożywczych w Wielkiej Brytanii. Wartość przejęcia Bookera przez Tesco wynosi 3,7 miliarda funtów (5,2 miliarda dolarów). WZA Bookera w sprawie głosowania przejęcia przez Tesco odbędzie się 28 lutego.

W ubiegłym tygodniu firma doradcza Institutional Shareholder Services zaleciła, aby inwestorzy Bookera odrzucili ofertę. Jeden z akcjonariuszy Bookera, fundusz hedgingowy Sandell Asset Management, który ma 1,75 procent udziałów w spółce hurtowej, zobowiązał się głosować przeciwko transakcji, chyba że Tesco ulepszy warunki, które zaoferował.

Obecnie, połączenie z Tesco odradza także firma Glass Lewis. Jej zdaniem, premie oferowane przez Tesco w ofercie dla akcjonariuszy Bookera "zdecydowanie ustępują regionalnym trendom".

- Widzimy niewiele powodów, dla których inwestorzy Bookera mieliby poprzeć coś, co wydaje się być mało przekonującą transakcją – ocenia Glass Lewis.

Do zatwierdzenia transakcji potrzebne jest poparcie 75 proc. udziałowców Bookera.

Akwizycja, uzgodniona w styczniu 2017 r., spotkała się również z krytyką ze strony akcjonariuszy Tesco, a główni inwestorzy Schroders i Artisan Partners wystąpili przeciwko niemu w marcu zeszłego roku. Również zmarły Richard Cousins ​​zrezygnował ze stanowiska starszego niezależnego dyrektora w zarządzie Tesco w proteście przeciwko umowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    20,65

  • Śr

    11,93

  • Min

    9,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 3987

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699518

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane