Galeria Kabaty bez pozytywnej opinii RDOŚ

Autor: gazeta.pl 12 września 2014 20:37

Budząca kontrowersje wśród mieszkańców Kabat galeria handlowa, która ma powstać na miejscu sklepu Tesco, nie dostała kluczowych uzgodnień od urzędników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. "Informacje zawarte w raporcie wpływu na środowisko są niewystarczające do miarodajnej weryfikacji dokumentu" - napisali urzędnicy RDOŚ. Bez ich pozytywnej opinii galeria nie może dostać pozwolenia na budowę - podaje gazeta.pl

Budowę dużego obiektu dopuszcza obowiązujący plan zagospodarowania. Wielu okolicznych mieszkańców przeciwko budowie galerii jednak protestuje. Najwięcej obaw związanych jest z tym, jak duży hałas będą generować wentylatory i klimatyzatory na dachu, a także ciężarówki z dostawami.

Żeby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, Tesco musi najpierw zdobyć pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ale RDOŚ odmówiła wydania takiego dokumentu. W uzasadnieniu decyzji czytamy: "Planowana inwestycja budzi duży sprzeciw społeczny. Ze względu na fakt, iż analiza przedłożonej dokumentacji w zakresie obliczeń rozprzestrzeniania się hałasu budziła wątpliwości, został sporządzony koreferat (...) przez eksperta w dziedzinie ochrony przed hałasem. Biorąc [dokumentację i koreferat] pod uwagę, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska stwierdził, że nie jest w stanie określić skali i zasięgu oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko oraz jednoznacznie stwierdzić, czy inwestycja nie będzie powodowała przekroczeń standardów jakości środowiska".

Urzędnicy RDOŚ wytknęli, że w swoim raporcie wpływu na środowisko inwestor nie podał, ile czasu będą trwać najbardziej hałaśliwe prace na etapie rozbiórki i budowy, nie oszacowano także poziomu hałasu występującego na elewacjach sąsiednich budynków. Urzędnicy wyrazili też niezadowolenie z ogólnikowości opisu konstrukcji budynku: "Nie określono, jakie instalacje i urządzenia stanowiące źródło hałasu emitowanego na zewnątrz są projektowane w poszczególnych częściach Galerii, gdzie znajdują się elementy instalacji emitujące hałas, tj. urządzenia, czerpnie i wyrzutnie powietrza" - wytknęli. I dodali: "Brak charakterystyki technologicznej urządzeń klimatyzacyjno-wentylacyjnych i chłodniczych uniemożliwia weryfikację raportu ooś, nie daje możliwości powiązania przyjętych wartości liczbowych z konkretnym i instalacjami i urządzeniami i uniemożliwia ocenę relacji pomiędzy podanymi liczbami, a poziomem emisji rzeczywistych źródeł hałasu".

Niektóre elementy raportu urzędnicy uznali za nieuzasadnienie optymistyczne. Zwrócili uwagę, że w poprzedniej wersji raportu z ub.r. poziom hałasu generowany przez urządzenia klimatyzacyjno-wentylacyjne na dachu oszacowano na 95-110 decybeli, a w tegorocznej - już tylko na 75-80 dB. "W raporcie w chwili obecnej wykazana jest wyłącznie możliwość spełnienia wymagań bez uwzględnienia realności przyjętych założeń. Fakt ten budzi wątpliwości, gdyż ograniczenie poziomu hałasu konkretnego urządzenia o 20-35 dB, szczególnie w przypadku urządzeń chłodniczych nie zawsze jest możliwe" - napisali powątpiewająco urzędnicy RDOŚ.

Zdaniem urzędników w raporcie są "nieścisłości" dotyczące liczby samochodów dostawczych, które będą obsługiwać galerię. "W efekcie dane przyjęte do obliczeń w rozdziale dotyczącym ochrony powietrza nie zgadzają się z danymi przyjętymi w analizie akustycznej" - zauważyli - czytamy w gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • gapcio 2014-09-13 11:20:55

  nareszcie ktoś zaczął myslec

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  8,31

 • Śr

  5,76

 • Min

  3,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane