Galeria Metropolia dworcem niezgodnie z prawem? PKP Intercity podejmie kroki

Autor: gazeta.pl 17 marca 2018 05:59

"PKP Intercity nie zawarło umowy z Galerią Metropolia uprawniającej do sprzedaży biletów" - pisze PKP IC w oświadczeniu i oznajmia, że podejmie kroki prawne przeciwko gdańskiej galerii. Takie same zarzuty stawia spółka SKM Trójmiasto, a władze galerii, którą niedawno przemianowano na dworzec, szykują się do jej otwarcia w kolejną niedzielę objętą zakazem handlu - podaje trójmiejska gazeta.pl

„PKP Intercity nie zawarło żadnej umowy z Galerią Metropolia uprawniającej do sprzedaży biletów tego przewoźnika. Sprzedaż biletów dokonywana jest za pośrednictwem internetowego systemu e-IC w kasach funkcjonujących na terenie tego obiektu i odbywa się w sposób nieuprawniony” – pisze PKP IC w oświadczeniu. „Takie działania nie zapewniają klientom, a więc pasażerom pociągów PKP Intercity, rzetelnej i prawdziwej informacji, a tym samym naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Są one równocześnie czynem nieuczciwej konkurencji. Wobec zaistniałej sytuacji PKP Intercity podjęło odpowiednie kroki prawne w celu zapobieżenia takim praktykom”.

– Wystosowaliśmy też pismo do dyrekcji Galerii Metropolia z wezwaniem do zaprzestania prowadzenia sprzedaży biletów PKP Intercity za pośrednictwem internetowego systemu sprzedaży e-IC – mówi „Wyborczej” Anna Zakrzewska z biura prasowego PKP IC.

Andrzej Klein, dyrektor galerii, twierdzi w osobnym oświadczeniu, że do łamania prawa przy sprzedaży biletów w Metropolii wcale nie dochodzi: „Sprzedaż biletów odbywa się zgodnie z prawem, z wykorzystaniem funkcjonalności systemu internetowej sprzedaży e-IC. Spółka Centrum Hevelius nabywa od PKP IC bilet na przejazd z zamiarem jego dalszej odsprzedaży klientowi (...) i nie dokonuje sprzedaży biletów w imieniu firmy PKP IC”.

W oświadczeniu dyrektora Galerii Metropolia czytamy też, że w kasie w galerii wydawane są klientom paragony fiskalne, w których zawarta jest informacja, że sprzedawcą biletu jest Centrum Hevelius [spółka zarządzająca galerią – red.], a nie kolejowy przewoźnik.

O tym, że sposób sprzedaży biletów w takiej formie, jak odbywa się to w Metropolii, jest niezgodny z prawem, są jednak przekonani również przedstawiciele SKM Trójmiasto. Jest to według SKM naruszenie m.in. ustaw o transporcie zbiorowym i transporcie kolejowym, godzi w wizerunek SKM, i jest zagrożeniem dla pasażera. Kasa ta nie przyjmuje reklamacji. Jeśli więc kupimy nieodpowiedni bilet tam, a nie w autoryzowanej kasie czy punkcie sprzedaży (nawet w kioskach ruchu sprzedający odbywają szkolenia ze sprzedaży biletów SKM), to trudno będzie nam potem dochodzić swoich praw.

Budynek galerii stoi przy samym Dworcu Gdańsk Wrzeszcz, przy jednym z wejść do galerii znajduje się peron SKM i kładka, w jednym z boksów centrum handlowego powstały dwie kasy biletowe, poczekalnia. Udało się zmienić też wspomniany status użytkowania, bo Urząd Miejski w Gdańsku, który przyjął zgłoszenie, niewiele mógł zrobić.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8711

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane