Gdański wyjec pod opieką Małpki Express

Autor: pr 3 września 2014 10:24

Gdański wyjec pod opieką Małpki Express

Małpka Express zaopiekowała się kolejną sympatyczną małpką. Tym razem adopcją objęła wyjca czarnego z gdańskiego ZOO.

Wyjce zamieszkują rozległe, zadrzewione tereny Ameryki Południowej i kojarzone są przede wszystkim z bardzo głośnym dźwiękiem, jaki potrafią wydawać. Dzięki specjalnym workom krtaniowym wydawane przez nie buczące dźwięki słychać nawet na kilka-kilkanaście kilometrów. Dzięki nim mogą, nie tylko na komunikować się na odległość, ale też informować konkurentów o tym, do kogo należy zajmowane terytorium.

 

Czarne są wyłącznie samce. Dla odróżnienia, samice są brązowozłote i mniejsze od swoich partnerów, a u młodych małpek kolor zmienia się z czasem. Wyjce to małpy o bardzo długich ogonach, które mogą nawet kilkukrotnie przekraczać długość ich ciała. Te hałaśliwe małpy żywią się głównie liśćmi, owocami i kwiatami. W Polsce ich prawdziwym przysmakiem są liście klonu, jawora i lipy.

 

Wyjce czarne były bardzo cenione przez starożytnych Majów, którzy uznawali je za boskie stworzenia, będące patronami rzemieślników: przede wszystkim pisarzy i rzeźbiarzy.

 

Gdańska rodzina wyjców liczy w tym momencie 6 osobników: samca Mato, dwie samice Grosso i Milę oraz ich cztery pociechy, które odziedziczyły kolor po tacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,14

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane